Jak dojechać z lotniska w Porto do i z centrum? Informator 2021

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik 9

Lotnisko w Porto – dojazd z i do centrum – jak to najlepiej zrobić? Czy najlepsza będzie komunikacja miejska, dojazd wypożyczonym samochód, czy zamówiony prywatny transfer? Zapraszamy do informatora, który wyjaśnia, jak najlepiej i najłatwiej dojechać z lotniska w Porto do centrum Porto oraz z centrum na lotnisko. Opcji jest kilka, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, a dodatkowo znaleźć tutaj można również informacje na temat, jak dojechać z / na lotnisko w Porto w nocy z centrum Porto. Dodatkowo podajemy również ceny biletów oraz koszty dojazdu z / do lotniska w Porto. Ceny aktualne są na rok 2021.

style="text-align: justify;">Można by napisać, że najłatwiej jest dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta taxi lub Uberem. Byłoby to jednak za łatwe, gdyż opcji dojazdu z lotniska do centrum Porto jest kilka – zarówno komunikacją miejską, jak i prywatnym wynajętym transferem, który w niektórych przypadkach również może wyjść bardzo korzystnie cenowo. Sprawdźcie sami poniżej!

Poniższy przewodnika opisuje wszystkie opcje dojazdu z lotniska do centrum Porto dla turystów, którzy przylecą do Porto. Opisujemy tutaj aktualne ceny (2021 rok), numery linii metra i autobusów oraz szczegóły dojazdu poszczególnymi środkami transportu. Dodatkowo zamieszczamy informacje, ile kosztuje taxi z lotniska w Porto do centrum miasta oraz z centrum na lotnisko w Porto. Mamy nadzieję, że zaprezentowane tutaj informacje będą pomocne dla wszystkich turystów, którzy planują zwiedzanie Porto.

Lotnisko w Porto – informacje

Lotnisko w Porto im. Francisco de Sá Carneiro (po portugalsku Aeroporto Francisco Sá Carneiro) jest położone ok. 11 km na północy zachód od centrum Porto. Jest to drugie największe i najpopularniejsze lotnisko w Portugalii, po lotnisku w Lizbonie. Port lotniczy w Porto jest obsługiwany przez takich dużych przewoźników lotniczych, portugalskie linie lotnicze TAP, niemiecką Lufthansę, irlandzkiego Ryanaira, angielskiego easyJet lub węgierskiego Wizz Air.

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik

W rankingach lotnisk w Europie lotnisko w Porto jest zawsze bardzo dobrze i wysoko ocenianie, ze względu na swój serwis dla pasażerów, lokalizację oraz organizację działania lotniska. Z naszych obserwacji i używania lotniska w Porto możemy śmiało powiedzieć, że lotnisko to działa bardzo sprawnie i jest bardzo “przyjazne” dla pasażerów przylatujących / wylatujących z tego lotniska. Więcej o lotnisku w Porto przeczytać można tutaj: Lotnisko w Porto – Informator >>>.

Lotnisko w Porto: Dojazd z / do centrum metrem (2021)

Lotnisko w Porto jest połączone z centrum Porto metrem. To właśnie metro stanowi najłatwiejszy i najtańszy sposób dostania się z  / na lotnisko w Porto z centrum Porto. Na lotnisku w Porto znajduje się ostatnia stacji fioletowej linii metra (oznaczona również literą E), która łączy lotnisko w Porto ze stacją Trindade w centrum Porto (Aeroporto – Trindade). Dojazd do centrum Porto z lotniska metrem zajmuje ok. 25 minut, a metro kursuje w godzinach 06.00-01.00, jednak ostatni kurs z lotniska metra odbywa się o godz. 00.34, a pierwszy o 05.58! Składy odjeżdżają średnio co 20/30 minut w zależności od dnia i pory dnia. Dokładny rozkład odjazdów składów fioletowej linii metra z lotniska w Porto do centrum Porto można sprawdzić tutaj >>>.

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik

Porto lotnisko dojazd: bilety na metro

Jak kupić bilet na metro w Porto, by dojechać do centrum miasta? Bilety można kupić np. w specjalnych automatach ustawionych w stacji metra (można płacić za bilety gotówką lub kartą, automaty obsługują również język angielski). Pojedynczy przejazd kosztuje 2 € + jednorazowy wydatek 0,60 € za kartą Andante. Chcąc zakupić pojedynczy przejazd należy wybrać bilet na strefy Z4. Osoby zamierzające korzystać więcej z komunikacji miejskiej w Porto mogą zakupić bilet 24 – tzw. Andante 24 na strefy Z4, który kosztuje 6,90 € + jednorazowy wydatek 0,60 € za kartą Andante. Podane ceny aktualne są na rok 2021. Więcej o biletach na komunikację miejską w Porto przeczytać można tutaj: Wszystko o biletach – ich rodzajach i cenach – na komunikację miejską w Porto >>>.

Metro w Porto Oporto 2021 Schemat Rozkład Jazdy Bilet Jak Kupić Bilety Aktualne Ceny Jak działa metro w Portugalii Informacje Polski Przewodnik Schemat Godziny Info Diagram App

Porto lotnisko dojazd: jak używać biletów na metro?

Po zakupieniu biletu “kasujemy” go przykładając bilet do specjalnych słupków-kasowników przed wejściem na perony (nie ma tradycyjnych bramek), należy zwrócić uwagę, aby zapaliło się zielone światełko na kasowniku, co znaczy, że bilet został poprawnie skasowany. Dzieci do 4. roku życia nie płacą za bilet, na opłaty za przewóz bagażu. Wsiadając na stacji “Aeroporto” dojechać można do centrum w ok. 25 minut – centrum historyczne Porto, to stacja “Trindade”, gdzie fioletowa linia metra krzyżuje się z każdą inną linią metra (więcej o metrze w Porto: Metro w Porto – informacje praktyczne >>>), w tym z linią żółtą. Jeśli mamy nocleg w Porto w okolicach Av. Boavista, to lepiej będzie wysiąść na stacji “Casa da Musica”.

A ile kosztuje przewóz bagażu metrem w Porto? Nie ma żadnej dodatkowej opłaty za przewóz bagażu / bagaży metrem w Porto. Jadać zatem z walizką / walizkami, czy plecakiem nie potrzebujemy kupować żadnego dodatkowego biletu na metro. Wystarczy nam normalny bilet dla nas, który mamy na przejazd.


Sprawdź aktualne ceny noclegów w Porto i znajdź najlepszy nocleg dla siebie


   
        Booking.com


Dojazd z / na lotnisku w Porto autobusem miejskim (2021)

Firma STCP, która zarządza autobusami miejskiej w Porto obsługuje trzy autobusy dzienne i jeden nocny, które obsługują przystanek autobusowy na lotnisku. Przystanek autobusowy na lotnisku znajduje się przed halą przylotów lotniska w Porto. Autobusy dzienne, które obsługują lotnisko w Porto, to:

 • Autobus 601 (Cordoaria – Aeroporto), który jedzie w centrum do Szpitala św. Antoniego przez Praca da Galiza – odjeżdża średnio co 25 minut. Jego trasa to Cordoaria; Praça Galiza; Boavista – Bom Sucesso; Boavista – Casa da Música; Rotunda A.E.P.; Exponor; Pedras Rubras; Aeroporto, a autobusy kursuje w godzinach 05.30-00.30
 • Autobus 602 (Cordoaria – Aeroporto – via Padrão de Moreira), który jedzie w centrum Porto do Cordoaria – odjeżdża również średnio co 25 minut w godzinach 05.30-00.30. Jego trasa to Cordoaria; Carolina Michaelis; Monte dos Burgos; Padrão da Légua; Ponte de Moreira; Pedras Rubras; Aeroporto.
 • Autobus 604 (Hosp. S. João – Aeroporto – via Crestins) – autobus ten nie przejeżdża przez centrum. Jedzie on na trasie Hospital S. João; Ponte da Pedra; Vasco da Gama; Maia (Zoo); Padrão Moreira; Crestins; Pedras Rubras; Aeroporto.
 • Autobus nocny M3 na trasie Av. Aliados – Aeroporto – szczegóły poniżej.

Lotnisko w Porto autobusy shuttle bus dojazd do centrum miasta rozkład jazdy autobusów jak dojechać z na lotnisko poradnik infromacje cena

Na autobusy obowiązują bilety wymienione powyżej, a także dodatkowo można kupić bilet u kierowcy – wtedy koszt jednorazowej podróży, to 2 € (ceny aktualne na 2021 rok). Bilety można zakupić w punkcie obsługi Andante na lotnisku, a dodatkowo zarówno na autobusy, jak i na metro obowiązują bilety Andante Tour 24 i 72, które można zakupić w punkcie informacji turystyczne na lotnisku. Dowiedz się więcej: Jaki rodzaj biletu na autobusy lub metro wybrać w Porto? >>>. Dojazd autobusem do centrum Porto jest zdecydowanie mniej popularny i polecany, gdyż zajmuje on więcej czasu, a dodatkowo jest ograniczenie, co do przewozu dużego bagażu. Zdecydowanie bardziej polecamy skorzystać z metra, jeśli ktoś zamierza korzystać z komunikacji miejskiej w kwestii dojazdu z / na lotnisku w Porto.

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik 4

Taxi z lotniska w Porto do centrum

Bardzo popularną formą transportu z lotniska w Porto do centrum Porto są taksówki. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przed halą przylotów, jak i odlotów lotniska w Porto. Taksówki są dostępne 24h na lotnisku, a także w różnych punktach miasta (np. w okolicach Av. dos Aliados). Czytaj więcej o taxi w Porto: Taksówki w Porto – wszystko co chciałbyś wiedzieć – ceny, firmy, porady >>>.

Średni czas dojazdu do centrum Porto z lotniska w Porto, to 25-35 minut w zależności od tego, w jakie miejsce chcemy się dostać. Koszt taxi z lotniska do centrum miasta to 25-30 € przy opcji taksówki dla 4 osób, z opcją opłaty za dodatkowy bagaż wsadzany do luku bagażowego. Nie ma potrzeby zamawiania taksówki z lotniska wcześniej, gdyż są one dostępne przez całą dobę, choć w szczycie dnia może ustawiać się kolejka do taksówek, idzie ona jednak szybko i sprawnie. Chcąc zamówić taksówkę na lotnisko w Porto z centrum miasta można skontaktować się z jedną z poniższych firm:

 • Taxis Invicta | Telefony: 00351 225 076 400; 00351 912 301 252; 00351 934 772 174; 00351 968 520 064 | www.taxisinvicta.com | Jest to największa firma taxi w Porto. Sami z niej korzystaliśmy wiele razy i polecamy. Największe plusy, to kontakt w kilku językach, możliwość zamówienia online oraz dobrze działająca strona www.
 • Taxis Porto | Telefon: 00351 220 997 336; 00351 918 888 600; 00351 933 544 838; 00351 965 886 532 | www.taxisporto.pt | Popularna firma, działa na rynku od 15 lat, dużo nowszych samochodów w swojej flocie.

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik 4

Alternatywą do dojazdu z / na lotnisku w Porto z / do centrum Porto może być aplikacja Uber. Działa ona bardzo sprawnie w Porto, a średni koszt przejazdu z lotniska do centrum (Av. dos Aliados), to 16-20 €. Dowiedz się więcej i odbierz zniżkę na przejazd Uberem w Porto: Uber w Porto >>>. Przejazd przez aplikację Uber bez trudu można również zamówić z centrum Porto lub dowolnego innego miejsca.

Porto: Dojazd z i do lotniska shuttle busem lub prywatnymi transferami

Z lotniska w Porto do centrum miasta lub innych miejscowości można również dojechać shuttle bus lub busami / samochodami prywatnych firm przewozowych. Taki transfer można zamówić wcześniej online. Kierowca w takim przypadku najczęściej czeka na nas w umówionym miejscu. Cena takich transferów i shuttle busów przy większej liczbie osób często może być zdecydowanie korzystniejsza, niż korzystanie z tradycyjnych taksówek, a jednocześnie może to być wygodniejsza forma transportu, niż komunikacja miejska.

Powyższa wyszukiwarka pozwala sprawdzić dostępność prywatnych transferów z lotniska do centrum Porto oraz z naszego noclegu na lotnisko lub inne miejsce Portugalii. Firma Suntransfers obsługująca te transfery jest jedną z największych firm transferowych na całym świecie, a jej serwis jest pewny, bezpieczny i sprawdzony. Sami regularniej z niej korzystamy i możemy polecić tą firmę w pełni.

 

Porto lotnisko dojazd do centrum z lotniska poradnik metro autobusy komunikacja miejska bilety taksówki taxi jak dojechać z lotniska do centrum Porto informacje opis dojazd nocą polski przewodnik 5

Porto lotnisko dojazd z / na lotnisku w Porto samochodem

Osoby decydujące się wypożyczyć samochód na lotnisku w Porto mogą dojechać bez trudu do centrum Porto samochodem. Dojazd taki zajmuje ok. 30 minut w okolice Avenida dos Aliados, a do pokonania jest ok. 16 km. Jedzie się bez trudu, gdyż dojazd jest dobrze oznakowany. W ciągu tygodnia w centrum Porto natrafić można na korki, w związku z czym dojazd może się wydłużyć.

Szczegóły dojazdu samochodem z lotniska w Porto do centrum miasta (w okolice Avenida dos Aliados): Z Avenida do Aeroporto po ok. 500 metrach należy wjechać w Av. Mário Brito, i dalej drogami N13 i A20/IC23 jechać d ulicy Rua de Faria Guimarães. Następnie należy zjechać zjazdem “Porto Centro/Paranhos” z A20/IC23 po ok. 12 km. Dalej jedziemy ulicą Rua de Faria Guimarães, a potem skręcamy w Rua de Camões, która prowadzi już na Avenida dos Aliados.

Ceny i możliwości wypożyczenia samochodu na lotnisku w Porto można sprawdzić poniżej korzystając z naszej wyszukiwarki, która pokazuje najlepsze promocje i oferty wypożyczalni samochodów w Porto:

Porto lotnisko dojazd z / do lotniska w Porto w nocy

Osoby chcące dojechać nocą z / na lotniska w Porto mogą skorzystać z autobusu nocnego M3, który jeździ na trasie Av. Aliados – Aeroporto. Jego trasa wygląda w następujący sposób: Av. Aliados; Trindade; Carolina Michaelis; Monte dos Burgos; Padrão da Légua; Ponte de Moreira; Pedras Rubras; Aeroporto.

Autobus zatrzymuje się przed halą przylotów. Linia 3M kursuje w godzinach 00.30-05.30 co 60 minut odjazd z przystanku początkowego. Dowiedz się więcej o autobusach nocnych w Porto: Autobusy nocne w Porto>>> Na autobus M3 obowiązują takie same bilety, jak na autobusy dzienne i metro, które są opisane powyżej. Alternatywą jest zamówienia transferu lotniskowego >>>.


Kup bilet online do atrakcji w Porto i ułatw sobie zwiedzanie miasta

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • […] związku z czym dojazd do centrum Porto nie stanowi żadnego problemu –  szczegóły tutaj: Jak dojechać z lotniska do centrum Porto?>>> Dokładny adres lotniska to: Francisco Sá Carneiro Airport 4470-558 Maia Portugal, telefon: +351 […]

  Odpowiedz
 • Jurek napisał/a:

  Uwaga! Niektóre trasy Metra z Aeroporto kursują dalej niż do Estádio do Dragão i mają oznaczenie Fânzeres. Jeśli do centrum lub do stadionu – jest to dokładnie ta sama trasa, ale radzę się nie zagapić, bo za stadionem to już kolejna strefa.
  I jeszcze jedna ważna informacja – każdy podróżujący musi mieć swoją kartę Andante – nie ma wspólnych przejazdów na jedną kartę. Kontrolerzy często wpadają na trasę z lotniska. Kara to 100EUR (tylko raz widziałem, jak “przymknęli oko” i tylko poinformowali turystę – nie radzę jednak na to liczyć). 🙂
  Miłego pobytu!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)