Fado w Porto, czyli gdzie posłuchać muzyki fado na żywo w Porto?

Fado w Porto muzyka gdzie słuchać fado w Porto restauracje bary tasca polecane miejsca fado na żywo portugalia muzyka portugalska przewodnik po porto i północnej portugalii opinie cena

Fado w Porto? Oczywiście! Mimo, że z muzyki fado słynie Lizbona oraz jej mniejsza siostra – Coimbra, to jednak w Porto również bez trudu można się wybrać na wieczór z fado. Z roku na rok przybywa restauracji, barów oraz miejsc, gdzie muzyka fado jest grana. Również bardzo dobrze prosperują lokalne, które już od lat słynną z wieczorów z muzyką fado, a które miały okazję gościć już największych artystów fado z całej Portugalii.

Gdzie zatem najlepiej posłuchać muzyki fado na żywo w Porto, jakie miejsca są najlepsze i najsłynniejsze oraz jak wygląda koncert fado w Porto? Zapraszamy do naszego zestawienia, które prezentuje polecane miejsca z fado w Porto. Podpowiadamy również, ile to kosztuje oraz jakiego klimatu można się spodziewać. Jak można zobaczyć fado w Porto jest grane nie tylko w restauracjach lub tradycyjnych barach typu tasca, ale również np. w piwnicach z winem porto w Vila Nova de Gaia. Sprawdźcie sami!

Co to jest muzyka fado i dlaczego fado w Porto?

Na początek musimy napisać szczerze i otwarcie – muzyka fado z Porto nie ma za wiele wspólnego. Narodziła się ona w Lizbonie i to z Lizboną od zawsze jest związana. To właśnie w Lizbonie znajdują się najlepsze i najsłynniejsze domy fado (casa do fado), tam fado śpiewane jest każdego wieczoru i to Lizbona słynie z fado. Ale… śmiało jednocześnie można napisać, że muzyka fado rozlała się już na całą Portugalię – jest to jeden z tych elementów, z którego Portugalia słynie. Nie dziwi zatem fakt, że w Porto już od lat działają dobre i znane restauracje z fado, a miasto to już miało okazję gościć największych artystów fado. Będąc zatem w Porto mamy świetną okazję, aby odkryć czar i magię muzyki fado.

Fado w Porto muzyka gdzie słuchać fado w Porto restauracje bary tasca polecane miejsca fado na żywo portugalia muzyka portugalska przewodnik po porto i północnej portugalii opinie cena

Samo słowo “fado” znaczy dosłownie tyle, co los, przeznaczenie i jest to słowo, które ściśle wiąże się z muzyką fado. Są różne teorie na temat powstania i źródeł tej muzyki – jedne mówią, że fado narodziło się z tęsknoty matek i żon za wyruszającymi na ocean mężami i synami, inne doszukują się jej korzeni w XIX wieku, kiedy to fado powstać miało w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, przede wszystkim w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria, a jeszcze inne źródła doszukują się korzeni fado w odległej Brazylii.

Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar – gitary klasycznej i gitary portugalskiej. A o czym jest fado? Tematyka poruszana w utworach fado traktuje często o niespełnionej lub tragicznej, o tęskności, dawnych czasach, śmierci, ale również o bardziej pozytywnych lub przyziemnych tematach, jak życie codzienne lub historie ludzkie.

Fado w Porto muzyka gdzie słuchać fado w Porto restauracje bary tasca polecane miejsca fado na żywo portugalia muzyka portugalska przewodnik po porto i północnej portugalii opinie cena

Symbolem muzyki fado w Portugalii jest Amália Rodrigues – uznawana za Królową Fado, międzynarodowy symbol i wzorzec artysty tego gatunku. Po jej śmierci w 1999 roku w Portugalii ogłoszono trzydniową żałobę narodową, a w pogrzebie uczestniczyło ponad sto tysięcy osób. Od kilku lat fado przeżywa swój renesans, a 27 listopada 2011 roku fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie słuchać fado w Porto?

  • Casa da Mariquinhas w Porto

Jest to jedno z najlepszych miejsc, by posłuchać fado w Porto. Restauracja Casa da Mariquinhas istnieje nieprzerwanie od 1968 roku i od tego czasu wyrobiła już sobie renomę i sławę. Zapisała się już na trwale na mapie fado w Portugalii. Fado odbywa się od środy do soboty, od godz. 21.00 Nie jest to najtańszy lokal, by posłuchać muzyki fado (lokal posiada minimum na konsumpcję, które trzeba wydać na osobę i jest to 40€), jednak jakoś i klimat rekompensują cenę. Do najsłynniejszych muzyków związanych z tą restauracją należą Ana Pinhal, Paulo Cangalhas i Miguel Xavier, którzy regularnie dają koncerty tutaj. Zdecydowanie jest to numer jeden, jeśli chodzi o fado w Porto. Warto zrobić wcześniej rezerwację!

Adres: Rua de São Sebastião 25
Telefon: +351 915 613 877
Ceny: 15-25 € / danie główne, butelka wina 12-30 €, kieliszek wina od 3 €


  • Taberna Real do Fado

Przyjemne miejsce w sercu dzielnicy Baixa, by posłuchać i poznać muzykę fado. W menu zarówno dania typowej kuchni portugalskiej, jak i kilka opcji dla wegetarian. Jest to nowy lokal z fado w Porto, ale bardzo szybko zdobył wiele pozytywnych opinii i recenzji. Organizują koncerty różnych muzyków fado, a fado odbywa się od poniedziałku do soboty.

Adres: Rua do Dr. Barbosa de Castro 58
Telefon: +351 927 755 914
Ceny: 15-25 €/danie, przekąski od 4 €, wina 10-25 €/butelka


  • O Fado

W historii tego lokalu na trwały już wpisali się tacy artyści, jak António Laranjeira, Patrícia Costa, Paulo Carvalho i Samuel Cabral. Wnętrze utrzymane w stylu tradycyjnej portugalskiej restauracji, bez żadnych nowoczesnych dodatków lub wykończeń. Menu typowo portugalskie. Restauracja od lat jest prowadzona przez tą samą rodzinę. Miejsce polecane dla wszystkich, którzy chcieliby posłuchać fado na najwyższym poziomie w najbardziej tradycyjnej formie. Fado od poniedziałku do soboty, od godz. 20.30.

Adres: Largo de São João Novo 16A
Telefon: +351 222 026 937
Ceny: 20-35 €/danie główne, startery od 15 €.


  • Mal Cozinhado

Dom fado Mal Cozinhado jest zlokalizowany w centrum Ribeiry, w budynku, który pochodzi jeszcze z XIV wieku. Rustykalny wystrój, raczej skromne menu, jeśli chodzi o ilość potraw do wyboru, jednak kuchnia tutaj serwowane jest bardzo dobra. Najważniejsze jest jednak fado, a jego poziom również stoi na wysokim poziomie. Obecnie najsłynniejsi artyści fado związani z tym miejscem to Valdemar Vigário, Rosinda Maria, Sandra Cristina i João Moutinho. Fado od poniedziałku do soboty, od godz. 20.30.

Adres: Rua do Outeirinho 13
Telefon: +351 222 081 319
Ceny: Średnio 20-28 /danie główne, przystawki 7-13 €, desery 4-6 €.


  • Adega Rio Douro

Adega Rio Douro to mała restauracyjka, znana również, jako Tasca da Piedade. W każdy wtorek między 16.30 i 19.30 można tutaj posłuchać prostego fado w przyjemnej atmosferze, tzw. fado vadio. Różni muzycy, różni śpiewacy, ale bardzo fajny klimat. W menu tradycyjne lokalne potrawy i przystawki oraz portugalskie wino.

Adres: Rua do Ouro 223
Telefon: +351 226 170 206
Ceny: 1,5-5 €/przystawki, kieliszek wina 1,5-4 €.


  • Fado in Porto w piwnicach Porto Cálem

Jest to specjalny rodzaj koncertu fado, który odbywa się w piwnicach z winem porto jednej z najsłynniejszych firm – Porto Cálem. Trwa on około 50 minut, a w jego czasie można posłuchać nie tylko fado, ale również raczyć się winem porto. Koncert odbywają się od wtorku do soboty w godzinach: listopad-marzec 18.00, kwiecień-października 18.30. Bilet kosztuje 21 €/os.

Adres: Avenida Diogo Leite 344, Vila Nova de Gaia
Telefon: +351 223 746 660 | Bilety do nabycia tutaj >>>.


  • Koncerty fado w Casa da Guitarra

Casa da Guitarra to sklep muzyczny dedykowany instrumentom strunowym. Sklep organizuje specjalne koncerty na żywo z musyką fado, które odbywają od poniedziałku do soboty, o godz. 18.00. Ceny bilety od 15 €/os., a w cenie zawarty jest kieliszek wina porto serwowany w przerwie.

Adres: Av. Vimara Peres 72
Telefon: +351 22 201 0033 | Bilety do nabycia tutaj >>>.


Zobacz, do jakich zabytków i atrakcji w Porto można kupić bilety online

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)