Polecane piwnice z winem porto oraz bary na degustacje porto [Mapa]

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Piwnice z winem porto, to jedna z największych atrakcji zwiedzania Porto. Choć tak naprawdę to leżą one nie w Porto, a w Vila Nova da Gaia – mieście położonym na drugim brzegu Douro, to przyjęło się często jednak mówić o piwnicach z winem w Porto. Miasto Porto słynie z wina porto, zwiedzając zatem Porto, warto wybrać się zatem na degustacje wina porto oraz poznać to wino trochę bardziej. Piwnice z winem Porto w Vila Nova de Gaia są świetnym miejscem, by poznać historię produkcji wina porto, prześledzić jego proces produkcji, czy wreszcie zobaczyć beczki z leżakującym winem, a na koniec spróbować różnych rodzajów porto.

style="text-align: justify;">Którą jednak piwnice z winem porto wybrać, gdy planujemy zwiedzanie Porto? Która jest najlepsza, ile kosztuje wizyta i zwiedzanie piwnic z winem porto w Vila Nova de Gaia lub gdzie dokładnie one się znajdują? Zapraszamy do naszego przewodnika, który przedstawia najlepsze i najpopularniejsze piwnice z winem porto.

Inną ciekawą formą poznania magii wina porto może być degustacja wina w specjalnych wine barach, których jest dość dużo w Porto. Również tutaj podpowiadamy, które są najlepsze, prezentując TOP 5 wine barów w Porto. Dodatkowo znajdziecie tutaj specjalną mapę piwnic oraz barów z winem porto w Porto i Vila Nova de Gaia, która pozwoli łatwiej odnaleźć opisywane tutaj miejsca. Przewodnik został zaktualizowany w 2021 roku.

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Piwnice, a nie winnice z winem Porto?

Czytając o Porto czasami spotkać się można z mylnym określeniem, że wino porto jest produkowane w mieście Porto lub, że w Porto znajdują się winnice, gdzie uprawiane są winorośle, z których produkowane jest wino porto. Zwiedzając Portugalię i czytając o winie porto należy pamiętać, że wino porto jest produkowane z winogron rosnących i następnie przetwarzanych w specjalnym regionie winiarskim rzeki Douro. Region demarkacyjny rzeki Douro (Região Demarcada do Douro) jest jednym z najstarszych wyznaczonych i chronionych regionów winiarskich na świecie. To właśnie w dolinie rzeki Douro znajdują się słynne winnice.

Na wiosnę wino jest transportowe z winnice do piwnic z winem porto, które znajdują się w Vila Nova de Gaia. Kiedyś do transportu służyły specjalne łodzie z płaskim dnem (barcos rabelos), które obecnie bardziej są symbolem miasta Porto, niż służą do transportu wina. Obecnie wino najczęściej jest przewożone samochodami. W Vila Nova de Gaia wino leżakuje w piwnicach, a to ile czasu spędzi ono w beczce lub butelce, zanim trafi do sprzedaży, decyduje o powstaniu konkretnego gatunku wina porto. Więcej o winie porto przeczytać można tutaj: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o winie porto >>>.

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Miasto Porto od zawsze słynęło z handlu winem porto, a nie z produkcji lub przechowywania wina porto. Słynne winnice położone malownicze na stokach wzgórz opadających ku rzece znajdują się w dolinie rzeki Douro, a piwnice oraz domy porto, w których produkowane i przechowywane jest wino porto znajdują się w Vila Nove da Gaia – po drugiej stronie rzeki Douro.

Zwiedzanie Porto: Piwnice z winem w Vila Nova de Gaia

Poniższe zestawienie prezentuje TOP 10 najpopularniejszych i najlepszych piwnice oraz domów porto, które warto odwiedzić zwiedzając Porto. Piwnice z winem porto zlokalizowane są Vila Nove da Gaia – niektóre tuż przy brzegu rzeki, inne na stoku wzgórza. Do większości z nich bez trudu można się dostać spacerem z centrum Porto. Do niektórych piwnic może to być trochę dłuższy spacer, jednak warto się przejść, gdyż często zostaję to wynagrodzone najwyższą jakością wycieczki, degustacji, a często także wspaniałymi widokami.

Jak wygląda zwiedzanie piwnic z winem Porto?

Zwiedzanie piwnic z winem porto w Vila Nova de Gaia ma formę wycieczki, która najczęściej zajmuje od 30 do 60 minut. W zależności od piwnicy lub domu porto zwiedzanie takie prowadzi przez składy z beczkami pełnymi słynnego wina, czasami zwiedza się też niewielkie muzea poświęcone produkcji wina w danej firmie, a wszystko najczęściej zakończone jest degustacją wina porto. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem najczęściej, który przedstawia historię wina porto, opowiada o procesie produkcji i rodzajach wina, a także o samych piwnicach.

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Podczas degustacji próbuje się najczęściej od 2 do 3 rodzajów wina porto produkowanych przez danego producenta wina. Niektóre degustacje są rozszerzone o dodatkowe rodzaje porto lub inne wina, a często są one łączone z degustacją produktów, które pasują do wina porto (sery, wyroby czekoladowe, suszone owoce). Wybór różnych rodzajów wycieczek w poszczególnych winnicach jest dość duży.

Wycieczki po piwnicach i ich zwiedzanie jest płatne. Część wycieczek można zarezerwować online na stronach producentów wina porto. Po zakończeniu zwiedzania piwnic z winem porto często jest możliwość zakupienia win danego producenta. Na końcu tego tekstu znajdziecie kilka informacji praktycznych, które mamy nadzieję, że sprawią, że Wasze zwiedzanie piwnic z winem porto będzie niezapomnianym i ciekawym wrażeniem podczas wizyty w Porto.

TOP 10 piwnic z winem porto w Vila Nova de Gaia

Piwnice Croft Port

 • Opis: Piwnice firmy Croft są położone kawałek od głównego turystycznego traktu w Vila Nove da Gaia, jednak warto  je znaleźć, gdyż ich zwiedzanie nie jest turystyczną masówką. Piwnice Croft są otwarte przez cały rok, każdego dnia w godz. 10.00-18.00 (szczegóły na www). Zwiedzanie rozpoczyna się od różowego porto, które zostało wyprodukowane pierwszy raz właśnie przez tą firmę i zaprezentowane światu w 2008 roku. Następnie próbuje się porto Ruby, a po ok. godzinnej wycieczce na koniec próbuje się 10-letniego Tawny. Warto spróbować degustacji porto z czekoladą – niepowtarzalne doświadczenie!
 • Cena: Zwiedzanie z podstawową degustacją (3 rodzaje wina) to koszt 14 €, z opcją porto + czekolada 25 €. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Rua Barão de Forrester 412, 4400-034, Vila Nova de Gaia | www: crofport.com | codz. 10.00-18.00.

Piwnice Ferreira

 • Opis: Wizyta w piwnicy Ferreira jest polecana dla wszystkich, którzy planują odwiedzić tylko jedną piwnice, a chcieliby połączyć dobry stosunek jakości do ceny. Zwiedzanie piwnicy rozpoczyna się od małego muzeum, które prezentuje rzeczy związane z Antónią Ferreira – legendarną założycielką tej firmy, a która była jedną z najpotężniejszych kobiet w przemyśle winiarskim w XIX wieku w Portugalii. Następnie osoby zwiedzające dowiedzą się szczegółów na temat różnych rodzajów wina porto, by przejść do kolejnego małego muzeum prezentujące stare przyrządy służące do produkcji porto. Na koniec zwiedza się piwnice z beczkami porto. Wszystko jest zakończone degustacją wina porto. Piwnice Ferreira mają dwa duże pomieszczenia do degustacji oraz małe, w całości wyłożone płytkami azulejos, przeznaczone do degustacji klasy premium.
 • Cena: Podstawowa opcja to zwiedzania i degustacja 3 rodzajów wina – cena 17 €. Opcja “Opcja “Dona Antónia” to degustacja 5 rodzajów win, a jej cena to 23 €. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Avenida Diogo Leite 70, 4400-266, Vila Nova de Gaia | www: sograpevinhos.eu | codz. 10.00-12.30 i 14.00-18.00.

Porto Oporto Piwnice z Winem Porto Winiarnie Winnice Vila Nova de Gaia Polski Przewodnik Aktualne Ceny Zwiedzanie Degustacja 2021 wino Portugalia


Piwnice Graham’s

 • Opis: Piwnice Graham’s są oddalone kawałek od nadbrzeża Vila Nova de Gaia, jednak warto się do nich dostać labiryntem krętych uliczek. Firma została założona w 1820 roku przez dwóch braci – Williama i Johna Graham, a w 1970 roku sprzedana rodzinie Syminghton. Firma Graham’s oferuje jedną z najlepszych degustacji wśród wszystkich piwnic z winem porto, jeśli chodzi o jakoś prezentowanych win. Są różne opcje degustacji i zwiedzania – od klasycznych opcji, po opcje premium. Samo zwiedzanie piwnice jest dość krótkie i składa się z zobaczenia filmu o produkcji wina oraz historii firmy, a następnie zwiedzania piwnic. Jednak najmocniejszym punktem całej wizyty jest właśnie degustacja oraz kameralność zwiedzania.
 • Cena: Podstawowa opcja zwiedzania i degustacji kosztuje od 18,5 €. Opcje premium od 25 €, a w różnych pakietach degustacja win LBV oraz Tawny 10- i 20-letnich.
 • Adres i godziny otwarcia: Rua Rei Ramiro 514, 4400-281 , Vila Nova de Gaia | www: grahamsportlodge.com | Codz. 09.30-17.30, w sezonie dłużej, szczegóły na www, konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Piwnice Sandeman

 • Opis: Budynek piwnica Sandemana pochodzi z 1811 roku, jednak sama firma narodziła się wcześniej w 1790 roku w Londynie, za sprawą George Sandeman. Dużym plusem tego domu porto jest jego położenie – bezpośrednio przy nadbrzeżu Vila Nova de Gaia, a jego znak rozpoznawczy – mężczyzna Don w pelerynie i dużym kapeluszu spogląda na zwiedzających Porto z różnych zakątków. Zwiedzanie piwnic składa się z zobaczenie krótkiego filmu poświęconego produkcji wina, wycieczki z przebranym przewodnikiem po piwnicach oraz zwiedzania muzeum poświęconego historii firmy. Dostępne są różne opcje degustacji.
 • Cena: Podstawowa opcja zawierająca zwiedzania i degustację win Ruby i Tawny to koszt 14 €. Kolejne opcje degustacji i zwiedzania od 17 € do 42 €/os.
 • Adres i godziny otwarcia: Largo Miguel Bombarda 3, 4400-222, Vila Nova de Gaia | www: sandeman.com | codz. 9.30-12.30 i 14.00-17.30, w sezonie dłużej, szczegóły na www.

Porto Oporto Piwnice z Winem Porto Winiarnie Winnice Vila Nova de Gaia Polski Przewodnik Aktualne Ceny Zwiedzanie Degustacja 2021 wino Portugalia


Piwnice Burmester

 • Opis: Firma J. W. Burmester została założona w 1750 roku i od tego momentu nieprzerwanie produkuje wina do dnia obecnego. Wizyta w Burmester pozwala poznać historię tej firmy. Zwiedza się muzeum poświęcone historii piwnic Burmester, a wszystko zakończone jest degustacją trzech rodzajów porto oraz czekolady, która towarzyszy każdemu degustowanemu kieliszkowi. Można spróbować porto: Branco, Ruby i Special Reserva Tawny Jockey Club. Plusem piwnicy jest jej lokalizacja – tuż obok mostu Ludwika I w Vila Nova de Gaia.
 • Cena: 16,5 € za degustację trzech win, którym towarzyszą przystawki z czekolady. Różne opcje zwiedzania. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Largo da Ponte D. Luiz 1, 4400-111, Vila Nova de Gaia | www: burmester.pt | IV-X codz. 10.00-19.00, XI-III tylko po wcześniejszej rezerwacji.

Piwnice Cálem

 • Opis: Jest to jedna z najpopularniejszych piwnic z winem porto, w związku z czym w sezonie mogą być kolejki lub szybsze tempo zwiedzania. Pierwsza część zwiedzania, to poznanie procesu produkcji wina porto oraz specyfiki doliny rzeki Douro. Następnie z przewodnikiem zwiedza się piwnice z beczkami wina porto. Minusem tej części jest to, że same piwnice nie są duże, jeśli porównać je do piwnic innych domów porto. Nadrabiają jednak przewodnicy, którzy w ciekawy sposób potrafią opowiadać i oprowadzić po piwnicy. Zwiedzanie zakończone jest degustacją dwóch rodzajów porto: białego porto oraz porto special reserve. Jakościowo nie są to najlepsze wina, jednak można kupić zdecydowanie lepsze wina w dobrze wyposażonym sklepie Calem. Wkrótce w piwnicach Calem dostępne ma być multimedialny pokaz 5D poświęcony winu porto. Regularnie w piwnicy Calem odbywają się również koncerty muzyki fado. Szczegóły na www.
 • Cena: Ceny za zwiedzanie piwnic i degustację wina porto od 12 €/os. Zwiedzanie piwnic, degustacja + koncert fado od 23 €/os.
 • Adres i godziny otwarcia: Avenida Diogo Leite 344, 4400-111, Vila Nova de Gaia | www: calem.pt | codz. 10.00-17.30, w sezonie dłużej (szczegóły na www). Fado w zależności od miesiąca o 18.00 lub 18.30.
Dostępne bilety online do piwnic z winem porto


Piwnice Taylor’s

 • Opis: Piwnice Taylor’s mają już ponad 300 lat, jednak w ostatnich latach zostały odnowione i zaadaptowane do współczesnych czasów. Jest to jedna z najpopularniejszych piwnic z winem porto, w związku z czym w sezonie czasami trzeba poczekać na wycieczkę. Zwiedzanie muzeum oraz piwnic Taylor’s nie odbywa się z towarzystwem klasycznego przewodnika, a zamiast tego każdy turysta dostaje audio guide, dzięki czemu każdy może zwiedzać w swoim tempie. Zakończeniem jest degustacja wina porto (dwa rodzaje w podstawowej wersji) na tarasie, z którego roztacza się wspaniały widok na całe Porto i rzekę Douro.
 • Cena: 15 € za zwiedzanie z system audio tour oraz degustację dwóch rodzajów porto. Dla dzieci specjalna opcja w cenie 6 €, a zamiast wina jest sok winogronowy oraz ciastka. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Rua do Choupelo 250, 4400-088 Vila Nova de Gaia | www: taylor.pt | codz. III-XI 10.00-18.30, XII-III 10.00-18.00, godziny mogą ulec zmianie, szczegóły na www.

Centrum Espaço Porto Cruz

 • Opis: Nie jest to typowa piwnice z winem porto, a multimedialne centrum poświęcone winu porto. Podczas zwiedzania tego miejsca na różnych wystawach można prześledzić proces powstania, produkcji oraz przechowywania wina porto. Zwiedzanie zakończone jest degustacją win. Różne rodzaje degustacji, w tym możliwość połączenia wina oraz serów, czekolady. Warto również odwiedzić taras centrum, z którego roztacza się wspaniały widok panoramiczny na całą okolicę.
 • Cena: Ceny od 15 € za podstawowy pakiet degustacyjny. Różne dostępne opcje degustacji i parowania win z przekąskami. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Largo Miguel Bombarda 23, 4400-222, Vila Nova de Gaia | www: www.myportocruz.com | wt.-nd. 11.00-19.00.

Porto Oporto Piwnice z Winem Porto Winiarnie Winnice Vila Nova de Gaia Polski Przewodnik Aktualne Ceny Zwiedzanie Degustacja 2021 wino Portugalia


Piwnice Ramos Pinto

 • Opis: Firma Ramos Pinto została ufundowana w 1880 roku przez Adriano Ramos Pinto. Podczas zwiedzania dostępne jest muzeum poświęcone historii tej firmy, piwnice z beczkami porto oraz pomieszczenia degustacyjne. Ciekawym elementem muzeum jest sztuka związana z działalnością firmy – zobaczyć tutaj można liczne plakaty i obrazy nawiązuje do wina porto i firmy. Dodatkowym plusem piwnic Ramos Pinto jest lokalizacja bezpośrednio nad samą rzeką, dzięki czemu piwnice są łatwo dostępne dla wszystkich. Degustacja składa się z dwóch rodzajów wina porto.
 • Cena: Ceny od 15 € za zwiedzanie i degustację różnych rodzajów porto. Dostępne kilka opcji degustacji. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Avenida de Ramos Pinto 400, 4400-266, Vila Nova de Gaia | www: ramospinto.pt | codz. 10.00-18.00.

Piwnice Pocas Vinhos

 • Opis: Firma Pocas działa od 1918 roku i od początku swojej działalności jest to portugalska firma, która pozostaje w rękach tej samej rodziny. Skupia się ona na winach porto różnego rodzaju, choć w jej winnicach położonych w dolinie rzeki Douro są produkowane również inne rodzaje win.
 • Cena: Ceny od 12 € za zwiedzanie piwnica i degustację. Ceny aktualne na 2021 rok.
 • Adres i godziny otwarcia: Rua Visconde das Devesas 168, Vila Nova de Gaia | www: pocas.pt | codz. 10.00-18.00.

Porto Oporto Piwnice z Winem Porto Winiarnie Winnice Vila Nova de Gaia Polski Przewodnik Aktualne Ceny Zwiedzanie Degustacja 2021 wino Portugalia


Zwiedzanie piwnic i degustacja wina porto – informacje praktyczne

 • Piwnice zlokalizowane przy nadbrzeżu rzeki Douro w Vila Nova da Gaia w sezonie turystycznym są zawsze najbardziej oblegane. Zwiedza się w grupach, które mają średnio 10-30 osób. Jeśli zależy nam na bardziej kameralnej atmosferze, to lepiej wybrać się piwnic oddalonych od nadbrzeża.
 • Podstawowe opcje degustacji w większości piwnic zawierają tylko podstawowe i raczej gorszej jakości wina. Warto zainwestować trochę więcej i wybrać droższe pakiety zwiedzania / degustacji, które bardzo często zawierają lepsze jakościowo wina, co pozwala lepiej poznać smak wina porto oraz jego bogactwo. Wina, które w naszej opinii, koniecznie trzeba spróbować, to minimum 10-letnie Tawny, LBV oraz białe porto. Więcej o rodzajach wina porto tutaj>>>
 • Ile piwnic lub domów z winem porto odwiedzić? W naszej opinii lepiej postawić  na jakość, niż ilość. Lepiej wybrać 1 lub 2 domy porto dobrej jakości, jeśli chodzi o zwiedzanie i degustację, niż zwiedzić 4-5 piwnic kiepskiej jakości.
 • Warto zwrócić uwagę na darmowe degustacje “free tasting” – pamiętajmy, że w 99% przypadkach wino podawane na tego typu degustacjach jest raczej niższej jakości. Jeśli zależy nam na lepszym jakościowo winie, to skorzystajmy z płatnych degustacji.
 • Podstawowe opcje zwiedzania / degustacji piwnic z winem porto w Vila Nova de Gaia zajmuję od 30 do 60 minut, opcje rozszerzone i premium zajmują do 2h.
 • Prezentowane na stronie informacje są aktualne na 2021 rok. Każdorazowo jednak przed wizytą w każdym z opisanych miejsc polecamy sprawdzenie aktualnych godzin otwarcia oraz ceny zwiedzania kontaktując się bezpośrednio z danym miejscem.

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Polecane wine bar w Porto – TOP 5

Inną opcją poznania wina porto (i nie tylko, ale również innych win portugalskich) jest wizyta w specjalnych barach specjalizujących się serwowaniu wina. W Porto tego rodzaju bary z roku na rok coraz bardziej popularne. Mają one duży wybór win dostępnych na kieliszki, a winu często towarzyszą tradycyjne portugalskie przekąski (sery, wędliny, ryby i owoce morza z konserw, suszone owoce, wyroby czekoladowe). Obsługa w tego rodzaju barach posiada wiedzę na temat wina i może doradzić przy wyborze wina. Często tego rodzaju bary mają specjalne menu degustacyjne.

 • Wine Quay Bar | Cais da Estiva 111 | www.winequaybar.com
 • Capela Incomum – Wine Bar | Tv. do Carregal 77
 • PROVA Wine Food & Pleasure | Rua de Ferreira Borges 86 | www.prova.com.pt
 • Portologia – La Maison des Porto | Rua de São João 28
 • Gota a Gota – Wine House | Rua de Cedofeita 572 | www.gotaagota.pt

Porto Vila Nove da Gaia piwnice z winem porto winnice piwnica dom porto domy wine cellars caves polecane najlepsze wino wine bary polski przewodnik lokalny zwiedzanie portugalia

Polecany wszystkie z powyższych miejsc. Nie są to miejsca polecane dla większych grup turystów, ze względu na swoją kameralność i atmosferę. Osoby, które już cokolwiek wiedzą o winie, będą czuły się w opisywanych barach doskonale – karty win zadowolą najbardziej wybrednych koneserów win!

Piwnice i bary z winem porto na mapie Porto


Chcesz zwiedzić Porto z przewodnikiem i dowiedzieć się więcej o portugalskich winach? Zapraszamy do kontaktu!


  1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)