Porto z dziećmi, czyli rodzinne zwiedzanie Porto oraz polecane atrakcje dla dzieci

Jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci w Porto? Zapraszamy do naszego przewodnika, który prezentuje najciekawsze atrakcje, zabytki oraz aktywności dla naszych kochanych najmłodszych w cudownym Porto. Co robić z dziećmi, czym je zaciekawić, jak spędzić przyjemnie czas z rodziną w Porto? Jak się okazuje Porto i okolice mają szereg interesujących atrakcji dla dzieci, które sprawiają, że rodziny z dziećmi odwiedzające Porto nie będą się nudzić!

Zebraliśmy polecane atrakcje, zabytki i aktywności dla dzieci w Porto w jedno zestawienie, prezentujące co robić z dzieckiem w Porto? Wszystko w jednym miejscu + informacje praktyczne oraz nasze komentarze. Dodatkowo zamieszczamy również informacje ogólne na temat pobytu w Portugalii z dziećmi oraz zwiedzania Porto. Porto potrafi zaciekawić nie tylko dorosłych zwiedzających miasto! Przekonajcie się sami ze swoimi pociechami i pozwólcie, że Porto i północ Portugalii zaczarują całą Waszą rodzinę!


Do jakich atrakcji i zabytków w Porto warto kupić bilet online?


Polecane atrakcje dla dzieci w Porto i okolicy

 • Muzeum interaktywne i park tematyczny Świat Odkryć – World of Discoveries: Museu Interativo/ Parque temático

Muzeum interaktywne Świąt Odkryć w Porto (World of Discoveries: Museu Interativo/ Parque temático) to jedna z najważniejszych atrakcji dla całych rodzin w Porto. Prezentuje ono historię portugalskich odkryć geograficznych zabierając najmłodszych w interaktywną podróż przez kontynenty i historię odkrywania świata. Park tematyczny World of Discoveries dzieli się na 20 różnych przestrzeni, a jego zwiedzanie zajmuje ok. 1h. Dzieci mogą odbyć podróż łodzią, zobaczyć mapy i przyrządy nawigacyjne oraz czterowymiarowy globus, pozwalający przekonać się, jak świat “wyglądał” w różnych momentach historii.

Zwiedzanie odbywa się w zorganizowanych grupach z przewodnikiem lub samodzielnie. Do 3. roku życia dzieci mają wstęp bezpłatny. Dodatkowo w muzeum działa kawiarnia oraz sklepik.

Informacje praktyczne – adres: Rua de Miragaia 106 | Dojazd: Autobus STCP nr 500 lub tramwaj nr 1 | Bilety i godziny otwarcie: www.worldofdiscoveries.com >>>.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie


 • Kompleks akwariów Sea Life w Porto

Sea Life Porto to ogromny kompleks akwariów w Porto, coś na wzór oceanarium. Lizbona ma swoje słynne oceanarium, a Porto ma swoje piękne Sea Life Porto. W kilkunastu zbiornikach wodnych zobaczyć można różnego rodzaju florę i fauną morską oraz rzeczną. Zobaczymy tutaj gatunki charakterystyczne nie tylko dla rzek, jezior oraz oceanu Portugalii. Jedną z największych atrakcji oceanarium w Porto jest podwodny tunel, w którym zobaczyć można przepływające nad naszymi głowami rekiny. Wśród 500 000 litrów wody mieszkają również płaszczki, koniki morskie, żółwie oraz wiele gatunków tropikalnych ryb.

Informacje praktyczne – adres: 1ª Rua Particular do Castelo do Queijo | Autobusy STCP o numerach 1M, 200, 202, 203, 205, 500 i 502 | Bilety i godziny otwarcie: www.visitsealife.com/porto >>>, bilety online do nabycie tutaj >>>.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie


 • Basen Piscinas das Marés w Leça de Palmeira

Nie jest to może najpiękniejszy basen na świecie, ale jest to za to świetna atrakcja dla całych rodzin. Basen Piscinas das Marés w Leça de Palmeira jest położony bardzo blisko Porto i bez trudu można się tam dostać z historycznego centrum miasta. Dlaczego basen, a nie kąpiel w oceanie? Gdyż woda w oceanie jest często zimna, a ten przepiękny kompleks dwóch basenów stanowi świetną alternatywę do kąpieli w oceanie. Kompleks Mares został zaprojektowany przez znanego architekta Siza Vieira i jest zbudowany na skałach tuż przy plaży. Składa się on z dwóch basenów – większego oraz specjalnego mniejszego obiektu, który przeznaczony jest specjalne dla dzieci.

Informacje praktyczne – adres: Avenida da Liberdade Leça da Palmeira | Autobusy STCP nr 507 lub niebieska linia (A) metra w Porto | Bilety i godziny otwarcie: www.matosinhosport.com >>>.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie


 • Rejsy łodziami po rzece Douro w Porto

Spacerując po nadbrzeżach turystycznych w Porto lub Vila Nova de Gaia zobaczyć można szeroką ofertę różnych przewoźników oferujących turystyczne rejsy po rzece Douro. Taki rejs może być świetną atrakcją dla dzieci w Porto! Pozwoli im nie tylko spojrzeć na Porto z innej perspektywy, ale również będzie to dobry moment, by złapać chwilę odpoczynku podczas zwiedzania Porto z górki pod górkę. Są różne oferty rejsów, a ta najpopularniejsza oferta to rejs pod sześcioma mostami łączącymi Porto i Vila Nova de Gaia. Rejsy takie zajmują ok. 1h

Informacje praktyczne – statki i łodzie na rejsy po Douro odpływają z nadbrzeży Cais da Ribeira i Cais da Gaia codziennie, średnio co 15-60 minut | Autobusy miejskie STCP zatrzymujące się w pobliżu Praca da Ribeira to numery 1M, 500, 900, 901, 906 i 10M  | Najpopularniejsze firmy organizujące rejsy po Douro to Cruzeiro das Pontes no Douro (www.cruzeiros-douro.pt) i Douro Acima (www.tomazdodouro.pt).

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie


 • Park biologiczny Gaia – Parque Biologico de Gaia

Park ten zajmuje ponad 35 hektarów, a w jego przestrzeni można znaleźć małe zoo, muzeum, w którym zobaczyć można cały czas działający młyn wodny, naturalny rezerwat ptaków, ścieżki edukacyjne, ogromne figury dinozaurów. Jest to świetna propozycja, by spędzić rodzinny dzień na łonie natury. Co prawda na terenie Parku Biologicznego Gaia nie ma możliwości organizowania pikników, jednak działa tutaj mała, przytulna restauracja oraz kawiarnie. Wycieczka do parku jest raczej wycieczką całodniową, gdyż znajduje się on kawałek poza centrum Porto.

Informacje praktyczne – adres: Rua da Cunha 152, Avintes | Z centrum Porto najłatwiej dojechać autobusem przewoźnika MGC Transportes, który odjeżdża z Praça da Batalha. | Bilety i godziny otwarcie: www.parquebiologico.pt >>>.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie


 • Parki, ogrody i place zabaw w Porto dla dzieci

Porto jest również zielone! Nie wierzycie? Przekonajcie się sami wraz ze swoimi rodzinami i odkryjcie niesamowite parki oraz przepiękne przestrzenie zielone w Porto. Nasze trzy ulubione parki i ogrody w Porto, które polecamy również dzieciom (mają duże i dobrze utrzymane oraz atrakcyjne place zabaw dla dzieci), to:

>>> Ogród Pałacu Kryształowego w Porto (Jardins do Palácio de Cristal) – położony blisko centrum, ogromny ogród nie tylko z przepięknym widokiem na rzekę Douro, ale również bogatą szatą roślinną, licznymi ścieżkami spacerowymi, pawiami przechadzającymi się po parku, kawiarenkami oraz dobrym placem zabaw dla dzieci.

>>> Park Serralves w Porto (Parque de Serralves) – ogromny ogród i park przylegające do słynnego Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves w Porto. Liczne ścieżki, mnóstwo gatunków roślin, przepiękne miejsca na zdjęcie, liczne przykłady sztuki wkomponowanej w zieloną przestrzeń parku, ogród warzywny, mała farma z żywymi zwierzętami. Polecamy!

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

>>> Park Miejski w Porto (Parque da Cidade do Porto) – to największy park miejski w całej Portugalii, który ciągnie, aż do Oceanu Atlantyckiego z centrum Porto. Został zaprojektowany przez Sidónio Pardal. W jego przestrzeni znajdziemy liczne ścieżki spacerowe, place zabaw dla najmłodszych, kawiarnie. Szczególną atrakcją dla dzieci może być Pawilon Wody (Pavilhão da Água). W jego wnętrzu najmłodsi mogą się dowiedzieć, jak ważna jest woda dla życia oraz świata. Na podstawie różnych doświadczeń można to odczuć, zobaczyć, poczuć. Dodatkowo Pawilon Wody w Porto posiada ogromne akwarium z różnymi gatunkami ryb oraz interaktywne wystawy – szczegóły nt. godzin otwarcia, ceny oraz programu dostępne tutaj.


 • TreeTop Walk – spacer wśród koron drzew w Porto

Fundacja Serralves uruchomiła w parku przylegającym do Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves dużą i ciekawą atrakcję dla dzieci. Jest to TreeTop Walk, czyli spacer specjalną ścieżką wśród koron drzew. Mamy zapewnione trochę adrenaliny (ścieżka jest jednak w pełni bezpieczna) i przepięknych widoków. Dodatkowym plusem jest możliwość odkrycia wspaniałego Parku Serralves.

Informacje praktyczne – adres: Rua Dom João de Castro 210, 4150-417 Porto | Dojazd tak samo, jak do Muzeum Sztuki Współczesnej Serralves >>> | Bilety można nabyć tutaj >>>.

Park Serralves Porto Atrakcje dla Dzieci w Porto Zestwienie Polski Przewodnik po Porto


Wycieczki rodzinne po Porto z przewodnikiem

A może zaskoczyć swoje pociechy zwiedzaniem Porto z polskim, prywatnym przewodnikiem? Może to być świetna okazja zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych, by poznać miasto, a jednocześnie świetnie się bawić. Podczas rodzinnego zwiedzania Porto poznacie nie tylko historię miasta, jego zakamarki oraz najciekawsze atrakcje, ale również miejsce z najlepszymi lodami, łakociami i tradycyjnymi, portugalskimi słodyczami, a także polecane restauracje dla rodzin z dziećmi w Porto. Nasi przewodnicy dostosują program zwiedzania Porto do Waszych potrzeb, sił oraz możliwości, sprawiając, że całe rodziny będą się świetnie bawić. Osoby zainteresowane zapraszamy do zakładki “Kontakt” na górze strony.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Co jeszcze warto zobaczyć w Porto w dziećmi?

Wymienione powyżej atrakcje, to tylko część rzeczy, miejsc i aktywności, które mogą zaciekawić Waszych najmłodszych w Porto i okolicy. Jakie jeszcze atrakcje można zaplanować podczas pobytu w Porto, aby zaciekawić nasze dzieci? Jeśli nasze dzieci są fanami piłki nożnej, to koniecznie weźmy je do Muzeum FC Porto oraz na Stadion FC Porto – nie przypadkowo FC Porto jest piłkarską dumą tego miasta, a klub należy do najlepszych w całej Portugalii.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Z swoich żółtych tramwajów słynie Lizbona, jednak Porto również posiada stare, charakterystyczne tramwaje. Wycieczkami nimi, szczególnie linią nr 1 wzdłuż rzeki Douro może być fascynującą przejażdżką dla wszystkich. Tramwaje w Porto mimo, że pełnią już bardziej funkcje turystyczne, to cały czas goszczą na wielu pocztówkach i zdjęciach z Porto, dodając wielkiego uroku temu miasto. Jeśli zdecydujemy się na przejazd tramwajem nr 1 spod Kościoła św. Franciszka do ogrodu Passeio Alegre, to warto w nim skorzystać z możliwości… pogrania w mini golfa. Na terenie ogrodu znajduje się pole do gry w mini golfa – atrakcje dla całej rodziny!

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

A może zaciekawić najmłodszych postacią słynnego czarodzieja? W końcu, kto nie słyszał o Harrym Potterze? Harry Potter swoje początki miał mieć właśnie w Porto! To właśnie w najsłynniejszej kawiarni w Porto – Majestic Café (Rua Santa Catarina 112) miała przesiadywać autorka przygód Harrego Pottera –  J.K. Rowling,  a wnętrze Księgarni Lello bardzo przypominać będą wnętrza Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Spójrzmy również na portugalskich studentów – czy ich stroje nie przypominają strojów uczniów Hogwardu?

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Poza centrum Porto odwiedzić warto również zoo – a nawet dwa zoo, bo wybierać możemy wśród dwóch obiektów. Co prawdą leżą one poza Porto, a najwygodniej dojechać do nich samochodem, jednak jeśli dysponujemy większą ilością czasu wolnego w Porto, to warto to zrobić. Nasze dzieci na pewno będą się świetnie bawiły. Pierwsze zoo, które polecamy to Lourosa Zoo (Rua Parque, 4535-071 Lourosa | www.zoolourosa.com) poświęcone głównie ptakom oraz organizujące liczne aktywności dla dzieci. Drugie zoo, które warto odwiedzić to Zoo Santo Inácio (Rua 5 de Outubro 4503, Avintes | www.zoosantoinacio.com). Jest to najpopularniejszy ogród zoologiczny w okolicach Porto z różnego rodzaju gatunkami zwierzą. Wizytę w Zoo Santo Inacio połączyć można z wizytą w opisanym powyżej Parque Biologico de Gaia.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Ciekawym sposobem na spędzenie aktywnego dnia z najmłodszymi może być też wizyta w aqua parkach. Dwa najpopularniejsze parki wodne w północnej Portugalii, to Parque Aquático de Amarante (Rua do Tâmega, Fregim – ok. 60 km | www.parqueaquaticoamarante.com) oraz Naturwaterpark – Parque de Diversões do Douro (Quinta do Barroco – Póvoa/Andrães – ok. 100 km od Porto | www.naturwaterpark.pt). Obydwa zapewniają liczne zjeżdżalnie, baseny, place zabaw oraz przestrzenie rekreacyjne dla całych rodzin.

Zwiedzanie Porto z dziećmi – informacje praktyczne Porto dla dzieci

Portugalczycy, to naród bardzo otwarty, które ma bardzo fajne podejście do dzieci. Dzieci mogą sobie pozwolić na dużo, a Portugalczycy są bardzo wyrozumiali dla nich i wszystkich dziecięcych zachowań. Są również bardzo pomocni dla rodziców, którzy zwiedzają Porto z dziećmi – często można liczyć na ich bezinteresowną pomoc.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

W restauracjach spotkać się można z połówkami porcji (meia dose) lub specjalnym menu dla dzieci (menu infantil) – warto skorzystać z tych propozycji, jeśli chodzi o wybór potraw dla dzieci. Pamiętajmy, że porcje w portugalskich są dość duże i często dzieci nie są w stanie zjeść całej porcji, w związku z czym połowa porcji będzie świetnym rozwiązaniem. Zawsze również możemy poprosić o dwa talerze i rozdzielić dużą porcję dla dwóch osób. Listę polecanych restauracji w Porto znaleźć można tutaj >>>.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Jeśli chodzi o transport miejski w Porto, to dzieci do 4 roku życia mogą podróżować komunikacją miejską w Porto bezpłatnie, pod warunkiem jednak, że nie zajmują miejsca siedzącego (siedzą np. na kolanach opiekuna). Dzieci nie potrzebują również swojej karty Andante. W wielu atrakcjach turystycznych i zabytkach można liczyć na specjalne zniżki dla dzieci oraz bilety rodzinne. Dzieci do lat 3-4 najczęściej do większości zabytków mają wstęp bezpłatny.

Porto dla dzieci rodzin atrakcje zabytki aktywności rodziny Porto Portugalia zwiedzanie co zobaczyć z dzieckiem polecane polski przewodnik opis zdjęcia top zestawienie

Porto jest położone na wzgórzach, a jego ulice są wybrukowane kamienną kostką. Liczne są również schody, schodki, strome podejścia. Warto to wziąć pod uwagę, gdy nastawiamy się na piesze zwiedzanie miasta – w szczególności z wózkiem i małymi dziećmi. Dobrym rozwiązaniem może być wzięcie ze sobą nosidełka lub specjalnej chusty do noszenia dzieci. Latem oczywiście nie zapomnijmy o środkach chroniących przed słońcem, okularach przeciwsłonecznych i nakryciach głowy dla najmłodszych.


Jeśli trafiliście Drodzy Rodzice na ten tekst, to najpewniej planujecie zwiedzanie Porto i północnej Portugalii z Waszymi dziećmi. Korzystając z okazji już teraz życzymy Wam udanego zwiedzanie Porto, zakochania się w tym mieście i całej Portugalii oraz wiele radości z odkrywania tego cudownego miasta dla Waszych dzieci!

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Malgorzata napisał/a:

  Byłam w Porto dwa razy. Jednak moje serce jest kompletnie, całkowicie i na zawsze oddane Lizbonie ❤️ To jest jak z motylami w brzuchu… po prostu się pojawiają 🙂 byłam w tym roku dwa razy w Lizbonie, ale w czerwcu jadę do Porto na Świętego Jana. Czuje się trochę jak zdrajca ;-), ale przyjadę na jeden dzień do mojego miejsca na ziemi 🙂

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)