Dworce kolejowe i autobusowe w Porto

Porto dworce autobusowe i kolejowe dworzec kolejowy Sao Bento stacja kolejowa opis dojazd pociągi informacje adres przewodnik po Porto transport publiczny stacje kolejowe info

Dworzec kolejowy Campanha to główny dworzec kolejowy w Porto, a dworzec autobusowy Campo 24 de Agosto jest głównym dworcem autobusowym w Porto – to najistotniejsze informacje dla osób, które przyjadą do Porto pociągiem lub autobusem. Jednak nie są to jedyne dworce kolejowe i autobusowe w Porto. Stolica północnej Portugalii posiada dodatkowo dworzec kolejowy Sao Bento i kilka mniejszych dworców autobusowych, z których odjeżdżają autobusy w różnych kierunkach. Może to sprawiać trudności dla turystów przybywających do Porto autobusami lub pociągiem – dlatego powstał ten tekst, który opisuje dokładnie najpopularniejsze dworce kolejowe i autobusowe w Porto.

W poniższym przewodniku po dworcach kolejowych i autobusowych w Porto prezentujemy opisy tych najpopularniejszych dworców – znaleźć tutaj można takie informacje, jak dokładny adres dworca, informacje jak dojechać z danego dworca do centrum miasta oraz jakie połączenie obsługuje dany dworzec. Mamy nadzieję, że stworzony tekst okażę się pomocny dla wszystkich podróżujących do Porto.

Dworzec kolejowy Campanha w Porto

Jest to główny dworzec kolejowy w mieście. Portugalska nazwa dworca to Estação de Campanhã. Jest on położony ok. 2 km od centrum Porto i bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta (autobusy, metro, taxi, pociągi lokalne). Dworzec Campanha został otwarty w 1875 roku. Obecnie posiada 16 torów pasażerskich o długości od od 220 do 555 metrów. Same perony mają długość od 220 do 510 metrów.

Jeśli wybierasz się do Porto pociągiem bez znaczenia, czy z Lizbony, Faro lub Bragi, czyli północy Portugalii, to właśnie na ten dworzec przyjedziesz. Dworzec kolejowy Porto-Campanha obsługuje połączenia:

 • Pociągów lokalnych – CP Urbanos do Porto – na trasach:
  • Porto (S. Bento) – Caíde
  • Porto (S. Bento) – Guimaraes
  • Porto (S. Bento) – Braga
  • Porto (S. Bento) – Aveiro
 • Pociągów regionalych – CP Regional – na trasach:
  • Porto-Campanhã – Valenca
  • Porto-Campanhã – Viana do Castelo
  • Porto-Campanhã – Regua
  • Porto-Campanhã – Coimbra
  • Porto-Campanhã – Lizbona-Santa Apolonia
  • Porto-São Bento – Regua
 • Pociągów międzyregionalnych – CP InterRegional – na trasach:
  • Porto-Campanhã – Valença
  • Porto-Campanhã – Pocinho
  • Porto-Campanhã – Regua
  • Porto-Campanhã – Lizbona-Santa Apolónia
  • Porto-São Bento – Pocinho
  • Porto-São Bento – Regua
 • Pociągów dalekodystansowych – CP Longo Curso oraz Alfa Pendular – na trasach:
  • Porto (Campanhã) – Lizbona-Santa Apolonia (Alfa Pendular)
  • Guimaraes – Lizbona-Santa Apolonia (Alfa Pendular)
  • Porto-Campanhã – Faro (Alfa Pendular)
  • Lizbona-Santa Apolonia – Porto-Campanhã
  • Lizbona-Santa Apolonia – Guimarães
  • Lizbona-Santa Apolonia – Braga
  • Porto-Campanhã – Coimbra
 • Pociągów międzynarodowych – Internacional – na trasie:
  • Porto-Campanhã – Vigo

Campanha Porto Dworzec Kolejowy Opis Adres Jak dojechać komunikacja miejska dworce kolejowe w Porto Dojazd Polski przewodnik po Porto stacja kolejowa

Dokładny adres dworca kolejowego Porto-Campanha: Largo da Estação, 4300-173 Porto, współrzędne geograficzne: 41.149318|-8.585097,247

Udogodnienia: Restauracja, bar, przechowalnia bagażu, bankomat, wypożyczalnia samochodów, telefony publiczne, poczekalnia, punkt informacji turystycznej, dworzec jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozkład jazdy pociągów z dworca Campanha można sprawdzić na www.cp.pt

Dojazd do centrum z dworca Porto-Campanha: Przyjeżdżając na dworzec Campanha i mając ważny bilet kolejowy można na tym samym bilecie dojechać pociągami lokalnymi na dworzec Porto-Sao Bento, który mieście się w centrum historycznym Porto. Nie ma potrzeby kupowania nowego biletu. Pociągi loka;ne na dworzec Porto-Sao Bento odjeżdżają średnio co 5-10 minut, a czas jazdy to ok. 8 min.

Dworzec Campanha jest również skomunikowany z centrum Porto przez system metra (czytaj więcej: Wszystko o metrze w Porto>>>). Stacja metra znajduje się zaraz obok dworca, a dworzec jest obsługiwany przez linie: czerwoną (jedzie na główny dworzec autobusowy w Porto – Campo 24 de Agosto), zieloną, fioletową (dojechać nią można na lotnisko w Porto), niebieską, pomarańczową. Każdą z nich dojedziemy do centrum (stacja Trindade) w ok. 13 minut. Bilet kosztuje 1,20 € + 0,60 € za kartą Andante Azul (potrzebujemy bilet Z2, więcej o biletach na komunikacją miejską w Porto tutaj>>>).

Dodatkowo obok dworca znajdują się przystanki autobusowe STCP linii nr 205 Campanhã – Castelo do Queijo; 206 Campanhã – Santo Eugénio; 207 Campanhã – Foz (Mercado) i 400 Aliados – Azevedo (Via Campanhã).

Koszt taxi z dworca kolejowego Campanha do centrum Porto, to ok. 7-9 € za taksówkę dla 4 osób. Postój taksówek znajduje się przed głównym wejściem na dworzec, taksówki są dostępne 24h/dobę.

Dworzec kolejowy Sao Bento w Porto

Dworzec kolejowy Sao Bento – po portugalsku Estação Ferroviária de Porto-São Bento – jest zlokalizowana w samym centrum historycznym Porto i pełni funkcję dworca centralnego dla centrum Porto. Dworzec kolejowy został oddany do użytku w 1916 roku. Odwiedzana jest każdego dnia przez tysiące turystów z całego świata, a to za sprawą swoich słynnych paneli z płytkami azulejos, które zdobią halę główną dworca Sao Bento.

Porto dworce autobusowe i kolejowe dworzec kolejowy Sao Bento stacja kolejowa opis dojazd pociągi informacje adres przewodnik po Porto transport publiczny stacje kolejowe info

Dworzec kolejowy posiada 4 perony o długości od 119 do 180 metrów. Jest połączona tunelem, który wyprowadza pociągi poza centrum historyczne Porto. Jest to stacja końcowa. Kupując bilet na pociąg do Porto z różnych miast Portugalii warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie pociągi dojeżdżają do stacji Sao Bento. Większość pociągów kończy swój bieg na dworcu Campanha, skąd lokalnymi pociągami należy dojechać na Sao Bento, można to zrobić na kupionym wcześniej bilecie do Campanha, nie ma potrzeby kupowania nowego biletu. Pociągi z Campanha do Sao Bento odjeżdżają co 5-10 minut, a czas jazdy to ok. 8 minut.

Stacja obsługuje pociągi lokalne, regionalne i międzyregionalne (nie obsługuje pociągów dalekobieżnych, Alfa Pendular oraz międzynarodowych – je obsługuje dworzec Campanha). Z dworca Sao Bento odjeżdżają pociągi do:

 • Linha do Minho – do Valenca
  Linha do Douro – do Pocinho
 • Linha da Braga – do Bragi
 • Linha de Guimarães – do Guimaraes
 • Linha de Caíde/ Marco de Canaveses
 • Linha de Aveiro – do Aveiro

Porto dworce autobusowe i kolejowe dworzec kolejowy Sao Bento stacja kolejowa opis dojazd pociągi informacje adres przewodnik po Porto transport publiczny stacje kolejowe info

Dokładny adres dworca kolejowego Sao Bento w Porto: Praça Almeida Garrett, 4000-069 Porto, współrzędne geograficzne 41.145667|-8.60959,359

Udogodnienia: toalety, poczekalnia, przechowalnia bagażu, telefonu publiczne, bankomat, bar, restauracje, punkt rzeczy zagubionych. Rozkład jazdy pociągów z dworca Sao Bento można sprawdzić na www.cp.pt

Dojazd w różne części miasta z dworca Sao Bento: Dworzec jest zlokalizowany w samym ścisłym turystycznym centrum Porto objętym ochroną UNESCO. W większość zabytków i atrakcji turystycznych Porto można dojść spacerem. Z dworca Sao Bento łatwo można dojechać lub dostać się na przykład:

 • Na lotnisko: Żółtą linią metra do stacji “Trindade”, a potem przesiadka na fioletową linię metra do “Aeroporto” – czas jazdy ok. 50 minut, bilet Z4.
 • Na dworzec autobusowy Campo 24 de Agosto: spacerem ok. 15-20 minut lub metrem do stacji “Trindade”, a potem zieloną, czerwoną, fioletową, niebieską lub pomarańczową linią metra do “Campo 24 de Agosto” – bilet Z2. Czytaj więcej o biletach na komunikację miejską w Porto: Wszystko co chcesz wiedzieć, o biletach na transport publiczny w Porto>>>
 • Do centrum Porto (pod Wieżę Kleryków): spacerem ok. 5 minut przez Praça da Liberdade i Rua dos Clérigos.

Dodatkowo obok dworca Sao Bento lub w jego bliskiej odległości zatrzymują się autobusy następujących linii: 207 Foz (Mercado) – Campanhã; 303 Circular Praça da Liberdade – Constituição; 400 Aliados – Azevedo (Campanhã); 500 Praça Liberdade – Matosinhos (Mercado); 900 Trindade – S. Ovídio; 901 Trindade – Valadares; 904 Bolhão – Coimbrões; 905 Bolhão – Monte da Virgem; 906 Trindade – Madalena oraz tramwaj 22 Carmo – Funicular Guindais – Carmo.

Dworzec autobusowy Campo 24 de Agosto

Od maja głównym dworcem autobusowym i autokarowym w Porto jest dworzec Campo 24 de Agosto – Terminal Rodoviário do Campo 24 de Agosto. Przejął on funkcję dotychczasowego dworca autobusowego, tj. Garagem Atlântico. Dworzec autobusowy Campo 24 de Agosto jest obsługiwany przez największych przewoźników autokarowych w Portugalii – Rede Expressos, Renex, Transdev Portugal lub Autocarros Citi Express, a także przez transfer z lotniska w Porto – autobusy AeroPortoShuttle.

Dworzec autobusowy Terminal Rodoviário do Campo 24 de Agosto jest nowoczesnym kompleksem, który znacznie podwyższył dotychczasowy poziom obsługi pasażerów korzystających z autobusów dalekobieżnych w Portugalii. Przyjeżdżając do Porto z Lizbony, Coimbry, Bragi, Fatimy lub Faro i korzystając z wymienionych wyżej przewoźników zawsze przyjeżdża się na ten dworzec. Jest on zlokalizowany w dzielnicy Bonfim, około 1,3 km od ścisłego turystycznego centrum Porto, tuż obok stacji metra Campo 24 de Agosto.

Dokładny adres dworca autobusowego Campo 24 de Agosto w Porto: Campo 24 de Agosto 125, 4300-504 Porto, współrzędne geograficzne 41° 9′ 0.3456″ N, 8° 35′ 57.0012″ W

Udogodnienia: Kasy biletowe, tablice wyświetlające odjazd autobusu i numer stanowiska, bar, punkt handlowy, toalety, punkt obsługi pasażerów.

Dojazd na dworzec autobusowy Campo 24 de Agosto: Dworzec Campo 24 de Agosto jest zlokalizowany bardzo blisko centrum Porto i jest on dobrze skomunikowany z różnymi punktami miasta (lotnisko, dworzec kolejowy Campanha) przy pomocy komunikacji miejskiej.Obok dworca znajduje się stacja metra “Campo 24 de Agosto”, na której zatrzymują się linie zielona, czerwona, fioletowa (na lotnisko i stadion FC Porto), niebieska, pomarańczowa. Więcej o metrze w Porto: Metro w Porto – schemat, bilet, godziny>>>

 • Dojazd do centrum Porto: Metra ze stacji “Campo 24 de Agosto” do stacji “Trindade” – bilet w opcji Z2, ok. 3 minuty jazdy metrem. Można również dojść spacerem w ok. 15 minut na Avenida dos Aliados przez ulice Rua de Santo Ildefonso i Rua Formosa.
 • Dojazd na dworzec kolejowy Porto-Campanha – metrem do stacji “Campanha” – ok. 5 minut, bilet Z2. Więcej o biletach na komunikację miejską w Porto przeczytać można tutaj: Bilety na komunikację miejską w Porto – praktyczny przewodnik>>> Wszystkie linie metra odjeżdżające ze stacji obok dworca autobusowego Campo 24 de Agosto przejeżdżają również przez stację metra “Campanha” obok dworca kolejowego Porto-Campanha.
 • Dojazd na lotnisko: Fioletową linię metra do stacji “Aeroporto” – czas jazdy ok. 38 minut, bilet Z4.
 • Koszt taxi do centrum, w okolice Avenida dos Aliados to ok. 5-7 €. Postój taksówek znajduje się obok wyjścia z dworca.
 • Obok dworca autobusowego Campo 24 de Agosto zatrzymują się również autobusy miejskie STCP linii 206 Campanhã – S. Eugénio; 300 Circular (Aliados – Hospital S. João); 301 Circular (Sá da Bandeira – Hospital S. João); 302 Circular (Aliados – Damião de Góis); 303 Circular (Praça – Constituição); 305 Cordoaria – Hospital S. João; 401 Bolhão (Mercado) – S. Roque; 700 Bolhão (Mercado) – Campo; 800 Bolhão (Mercado) – Gondomar; 801 Cordoaria – S. Pedro da Cova; autobus nocny 7M Aliados – Valongo (Centro) i 8M Aliados – S. Pedro da Cova. Rozkład jazdy na www.stcp.pt

 

Inne dworce autobusowe w Porto

Porto jest dużym miastem, obsługiwanym przez wielu przewoźników autobusowych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, w związku z czym istnieje w Porto kilka dodatkowych stanowisk/dworców autobusowych. Te najpopularniejsze i często używane przez podróżnych przyjeżdżających/wyjeżdżających do/z Porto to:

 • Autobusy firmy Rodonorte (www.rodonorte.pt) odjeżdżają z dworca autobusowego na Rua do Ateneu Comercial do Porto 19 w centrum Porto. Z tego miejsca odjeżdżają autobusy tej firmy do Alfândega da Fé, Alijó, Amarante, Aveiro, Bragança, Carção, Carrazeda de Ansiães, Carviçais, Castelo Branco, Chaves, Duas Igrejas, Freixo de Espada à Cinta, Izeda, Lagoaça, Macedo de Cavaleiros, Miranda do Douro, Mirandela, Mogadouro, Murça, Pedras Salgadas, Sendim, Santa Maria da Feira, Torre de Moncorvo, Vidago, Vila Flor, Vila Pouca de Aguiar, Vila Real i Vimioso.
 • Pojazdy Auto Viação do Tâmega (www.avtamega.pt) odjeżdżają z dworca autobusowego na Rua Augusto Rosa przy parku Parque das Camélias. Autobusy tej firmy odjeżdżają z tego miejsca do Chaves, Franco, Mirandela, Murça, Pedras Salgadas, Penafiel, Vidago, Vila Pouca de Aguiar i Vila Real.

Dworzec autobusowe w Porto autokarowy Campo 24 de Augusto opis informacje autobusy adres lokalizacja przewodnik dworce autobusowe w Porto

 • Autokary Auto Viação Minho (www.avminho.pt) odjeżdżają z terminala autobusowego zlokalizowanego przy Praceta Régulo Magauanha. Autobusy tego przewoźnika jadą z tego miejsca do Melgaço, Monção, Valença, Vila Nova de Cerveira, Caminha, Ponte de Lima, Viana do Castelo, Esposende, Monte dos Burgos, Moreira da Maia, Soutelo, Vila do Conde, Póvoa do Varzim, Navais, Estela, Apúlia, Esposende, Antas (S. Paio), Darque, Viana do Castelo.
 • Z przystanku przy Casa da Musica odjeżdżają autobusy firmy AVIC (www.avic.pt) do Monção, Valença, S. P. Torre, Vila Nova de Cerveira, Seixas, Caminha, Vila Praia de Âncora, Viana do Castelo, Esposende, Póvoa do Varzim, Vila do Conde i Lizbony. Z tego samego miejsca odjeżdżają również autobusy międzynarodowe Autna (www.autna.com) do Pontevedra, Santiago de Compostela, Tui i Vigo oraz autobusy Internorte do Belgi, Francji, Hiszpanii oraz Niemiec.

7 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)