Lotnisko w Porto [Aktualne informacje – 2021]

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto 11

Lotnisko w Porto jest drugim największym lotniskiem w Portugalii. Jest ono położone ok. 11 km od centrum historycznego Porto oraz większości zabytków oraz atrakcji turystycznych Porto. Jak jednak wyglądają takie kwestie, jak parkingi, dojazd z / do lotniska lub wypożyczalnie samochodów, czy serwis dla pasażera na lotnisku? Zapraszamy do naszego przewodnika, który przedstawia wszystkie najważniejsze informacje na temat lotniska w Porto. Podane ceny aktualne są na rok 2021.

Znaleźć tutaj można rozkład i ceny parkingów na lotnisku w Porto, polecane wypożyczalnie samochodów, informacje odnośnie Informacji Turystycznej na lotnisku, bezpłatnego Internetu lub rozkładu przylotów i wylotów z lotniska w Porto. Dodatkowo zamieszczamy również plan lotniska w Porto oraz pomagamy w tym, jak nie zgubić się na lotnisku w Porto? Osoby zainteresowane rezerwacją transferu samochodowego z lotniska w Porto do wybranego noclegu znajdą też informacje o możliwościach takich transferów oraz ich cenie.

Lotnisko w Porto – historia

Lotnisko w Porto, którego pełna nazwa to Lotnisko im. Francisco da Sá Carneiro w Porto (po portugalsku Aeroporto Francisco Sá Carneiro) zostało uruchomione w 1945 roku i początkowo nosiło nazwę Aeroporto de Pedras Rubras. Pierwszy lot międzynarodowy odbył się jednak dopiero w 1956 roku.

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto

W kolejnych latach porto lotniczy w Porto sukcesywnie się rozwijał – powiększono pas startowy, uruchomiono terminal cargo, a w 1990 roku zmieniono nazwę lotniska na Aeroporto Francisco Sá Carneiro. Obecnie lotnisko w Porto nosi imię premiera portugalskiego, który zginął w katastrofie lotnicznej w 1980 roku.

Obecnie lotnisku w Porto jest drugim największym lotniskiem w Portugalii, po lotnisku w Lizbonie, a przed lotniskiem w Faro. W 2016 roku lotnisko w Porto obsłużyło ponad 9,5 miliona pasażerów. Jest bardzo często wyróżniane w różnych plebiscytach i nagradzane, ze względu na jakość obsługi oraz komfort podróżowania.

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto

Lotnisko w Porto – lokalizacja, kontakt i adres

Lotnisko jest położona ok. 11 km od centrum historycznego Port, a jest otoczone przez miejscowości wchodzące w skład zespołów miejskich takich miast, jak  Matosinhos, Vila do Conde i Maia. Jest ono bardzo dobrze skomunikowane z centrum Porto, w związku z czym dojazd do centrum Porto nie stanowi żadnego problemu. Jak łatwo dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta? O tym piszemy dokładnie w tym przewodniku: Jak dojechać z lotniska do centrum Porto? >>>. Dokładny adres lotniska to: Francisco Sá Carneiro Airport 4470-558 Maia Portugal, telefon: +351 229 432 400, www: www.aeroportoporto.pt, współrzędne geograficzne: 41º 14′ 19” i -8º 40′ 14”.

Dojazd na lotnisko w Porto z / do centrum

Jest kilka opcji dojazdu z lotniska w Porto do centrum historycznego Porto. Najpopularniejszą opcją jest dojazd z lotniska do centrum Porto metrem. Na lotnisku znajduje się ostatnia stacja fioletowej linii metra (linia E), z której to metrem w Porto można bez trudu dojechać do stacji “Trindade”, która znajduje się w samym centrum Porto, a która jednocześnie jest najlepszą stacją przesiadkową na wszystkie inne linie metra w Porto. Czytaj więcej o metrze w Porto: Metro w Porto – informacje praktyczne >>>.

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto

Dojazd metrem z lotnisku w Porto do centrum – informacje 2021

Dojazd do centrum Porto z lotniska metrem zajmuje ok. 25 minut, a metro kursuje w godzinach 06.00-01.00. Ostatni kurs z lotniska metra odbywa się o godz. 00.34, a pierwszy o 05.58. Składy odjeżdżają średnio co 30 minut. Dokładny rozkład odjazdów składów fioletowej linii metra z lotniska w Porto do centrum Porto można sprawdzić tutaj >>>. Jak kupić bilety na metro na lotnisku? Bilety na metro można kupić np. w specjalnych automatach ustawionych w stacji metra (dojście z lotniska do metra jest jasno i czytelnie oznakowane) Za bilety można płacić gotówką lub kartą, a automaty obsługują również język angielski. Bilet na jeden przejazd kosztuje 2,00 € + 0,60 € za kartą Andante – ceny aktualne na 2021 rok. Chcąc zakupić pojedynczy przejazd należy wybrać bilet na strefy Z4. Osoby zamierzające korzystać więcej z komunikacji miejskiej w Porto mogą zakupić bilet 24 – tzw. Andante 24 na strefy Z4, który kosztuje 6,90 € + 0,60 € za kartą Andante. Więcej o biletach na komunikację miejską w Porto przeczytać można tutaj: Wszystko o biletach – ich rodzajach i cenach – na komunikację miejską w Porto >>>.

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto

Taxi na lotnisku w Porto

Przed halą przylotów i odlotów na lotnisku w Porto znajdują się postoje taksówek. Taksówki na lotnisku w Porto złapiemy przez 24h na dobę, więc nie ma potrzeby, aby się obawiać, że taxi na lotnisku nie będzie. Średni czas dojazdu do centrum Porto z lotniska w Porto, to 25-35 minut w zależności od tego, w jakie miejsce chcemy się dostać. Koszt taxi z lotniska do centrum miasta to ok. 25-30 € przy opcji taksówki dla 4 osób, z opcją opłaty za dodatkowy bagaż wsadzany do luku bagażowego. Czytaj więcej o taksówkach w Porto: Taxi w Porto – ceny i informacje >>>. Dodatkowo w Porto można również skorzystać z aplikacji Uber. Działa ona bardzo sprawnie w Porto, a średni koszt przejazdu z lotniska do centrum (Av. dos Aliados), to ok. 16-20 €. Dowiedz się więcej i odbierz zniżką na przejazd Uberem w Porto: Uber w Porto >>>.

Lotnisko w Porto – transfery do miasta i okolic

Wygodnym rozwiązaniem dla wielu podróżnych jest rezerwacja transferu lotniskowego z lotniska do centrum Porto lub innego miasta, w zależności, gdzie mamy zarezerwowany nocleg. Transfer taki można również zarezerwować z noclegu na lotnisko. Jest to o tyle wygodna opcja, że wszystko można zarezerwować jeszcze przed podróżą lub na miejscu, wszystko opłacamy online i jest to pewne, bezpieczne i komfortowe rozwiązanie na dojazd z / na lotnisko. Więcej o transferach w Porto piszemy tutaj: Transfery lotniskowe w Porto >>>. Korzystając z poniższej wyszukiwarki można sprawdzić dostępność i cenę transferu z lotniska do wybranego miejsca w Porto lub okolicach.

Lotnisko w Porto – parkingi

Na lotnisko w Porto znajduje się kilka parkingów – oznaczonych symbolami od P0 do P9, a cena parkingu rozpoczyna się od 3 €/dzień (na parkingu low cost). Poniżej znajduje się mapa parkingów na lotnisku w Porto. Rezerwacją na parking można zrobić online na stronie www.ana.pt, przy czym warto pamiętać, że rezerwacja zrobiona online jest często tańsza, niż zrobiona już na miejscu. Dokładny cennik za parkingi na lotnisku w Porto i w pobliżu znajduje się tutaj >>>. Na lotnisku działa również strefa Kiss&Fly – pierwsze 10 minut na niej jest bezpłatne, pierwsze kolejne 5 minut to koszt 1 €, a każde kolejne to 2 € (ceny aktualne na 2021 rok). Strefa ta znajduje się przed hala odlotów lotniska w Porto.

Lotnisko w Porto parkingi parking mapa ANA Aeroporo Porto estociamento mapa lotniska dojazd informacje cena ceny za parking

Lotnisko w Porto – wypożyczalnie samochodów

Na lotnisku w Porto swoje siedziby ma kilka największych wypożyczalni samochód – m.in. Avis-Budget, Europcar, Goldcar, Guerin, Hertz lub Sixt. Wypożyczalnie są otwarte każdego dnia od godz. 7.00 do 24.00, a dojście do ich stanowisk z hali przylotów jest jasno i czytelnie oznakowane. Warto pamiętać, że w sezonie ustawiają się do nich kolejki, dlatego warto zrobić rezerwację wcześniej online, co bardzo często również jest tańsze, gdyż możemy skorzystać z lepszych promocji.

Planując wypożyczyć auto na lotnisku w Porto można skorzystać z poniższej wyszukiwarki i porównywarki ofert różnych wypożyczalni aut w Porto, dzięki czemu będziemy mieli podgląd na bieżące ceny oraz najlepsze promocje.

Porto Lotnisko – informacje praktyczne 2021

  • Internet na lotnisku w Porto: Lotnisko w Porto oferuje bezpłatny internet Wi-Fi dla swoich gości. Po włączeniu przeglądarki na lotnisku należy najpierw założyć konto na specjalnej stronie i potem można bezpłatnie korzystać z Internetu. Bezpłatna sieć na lotnisku to “VINCI Airports wifi”.
  • Dzieci: lotnisko w Porto posiada rozbudowany serwis dla rodzin z dziećmi. Bez trudu znajdziemy czyste i zadbane miejsce do przewijania niemowlaków, toalety przystosowane dla najmłodszych. Dodatkowo na lotnisku działa Aerolândia, czyli płatne strefa dla dzieci, w której znajdą one różnego rodzaju atrakcje i zabawy. Przed i po odprawie bezpieczeństwa skorzystać można również z bezpłatnych przestrzeni zabawowych dla dzieci.
  • Informacja turystyczna: Na lotnisku w Porto działa biuro Informacji Turystycznej w Porto. Znajduje się ono w hali przylotów. Działa od 26 grudnia do 30 marca w godzinach 8.00-23.00 i od 1 kwietnia do 24 grudnia w godzinach 8.00-23.30. Telefon kontaktowy: +351 229 42 496 Dostać w niej można bezpłatne mapy Porto, bieżące informacje nt. zabytków i atrakcji turystycznych Porto, zakupić karty turystyczne Porto Card lub uzyskać pomoc w kwestii noclegów w Porto.
  • Zakupy: Na lotnisku w Porto znajdują się liczne bary, kawiarnie i restauracje, a po przejściu kontroli bezpieczeństwa można oddać się zakupowemu szaleństwu, gdyż na podróżujących czekają marki z całego świata.
  • Uwagi ogólne: Lotnisko w Porto jest dobrze zorganizowane i opisane. Jest to faktycznie jedno z najlepiej działających lotnisk w Europie. Nie jest ono duże, więc nie ma dużych przestrzeni do przejścia. Liczne są toalety oraz miejsca siedzące. Wybór bazy gastronomicznej jest duży, a ceny normalne, jak na lotniska. Lotnisko jest czynne całą dobę. Lotnisko posiada tylko jeden terminal.

Lotnisko Porto Airport Oporo Lotnisko w Porto Aeroporto Francisco da Sa Carneiro przyloty odloty parking dojazd z do komunikacja miejska infromacje opis mapa wypożyczalnie polski przewodnik po Porto

Lotnisko w Porto – plan

  • Hala przylotów

Lotnisko w Porto Portugalia mapa plan hala przylotów Aeroporto Porto planta opis informacje przewodnik dojazd jak dojechać info zdjęcia fotografie

  • Hala odlotów

Lotnisko w Porto Portugalia mapa plan hala odlotów Aeroporto Porto planta opis informacje przewodnik dojazd jak dojechać info zdjęcia fotografie

Porto – linie lotnicze, przyloty i odloty

Lotnisko w Porto jest obsługiwane przez kilkanaście rozmaitych linii lotniczych. Te najpopularniejsze, to Azores Airlines (kierunki: Ponta Delgada, Terceira, Toronto-Pearson), easyJet (kierunki: Bristol, Funchal, Genebra, Londres-Gatwick, Londres-Luton, Luxemburgo, Lyon, Manchester, Nantes, Paris-Charles de Gaulle, Estugarda, Toulouse), Ryanair  (kierunki Barcelona, Beauvais, Bergamo, Berlim-Schönefeld, Bordéus, Bruxelas, Châlons-Vatry, Charleroi, Colonia-Bonn, Dole, Dortmund, Dublin, Edinburgh, Eindhoven, Faro, Hahn, Hamburgo, Karlsruhe/Baden-Baden, Lisboa, Lille, Liverpool, Londres-Stansted, Luxemburgo, Madrid, Marselha, Memmingen, Milan-Malpensa, Ponta Delgada, Rome-Ciampino, Saint-Étienne, Terceira, Tours, Valencia, Warszawa-Modlin, Weeze), TAP Portugal (kierunki Funchal, Genebra, Lisboa, Luxemburgo, Newark, Paris-Orly, Rio de Janeiro-Galeão, São Paulo-Guarulhos, Zürique), czy Wizz Air (kierunki Budapeste, Warszawa-Chopin).

Rozkład przylotów / odlotów na lotnisku w Porto. Bieżący rozkład odlotów z lotniska w Porto można sprawdzić tutaj: Odloty z lotnisko w Porto >>>, a przylotów tutaj: Przylot do Porto >>>. Udając na lotnisko w Porto na licznych ekran można sprawdzić bieżące informacje o naszym locie. Wszystko jest dobrze opisane.

Lokalizacja lotniska w Porto na turystyczne mapie Porto

Lotnisko w Porto – fotografie


Sprawdź ceny noclegów w Porto i aktualne promocje na hotele i apartamenty


   
        Booking.com

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)