Polecane winnice w dolinie rzeki Douro w Portugalii

Winnice Dolina Douro Portugalia winnica polecane i najlepsze winnice w duero quintas przewodnik top zestawienie lista którą winnice wybrać dojazd opis zwiedzanie

Winnice w Douro – jedna z największych atrakcji doliny Douro w Portugalii. Zwiedzanie doliny Douro warto połączyć z wizytą w jednej z licznych winnic, które malowniczo rozkładają się na stokach opadających kaskadowo ku błękitnym wodom najbardziej malowniczej rzeki Portugalii. W dolinie Douro znajdziemy zarówno duże, popularne winnice największych producentów wina (nie tylko wina porto), jak i małe, kameralne winnice, często jeszcze nieodkryte przez masową turystykę. Jak wygląda zwiedzanie winnice w dolinie Douro, ile to kosztuje, jak do nich dojechać, czy wreszcie – które winnice doliny Douro są najciekawsze do zwiedzania?

style="text-align: justify;">Zapraszamy do naszego przewodnika, który prezentuje polecane, sprawdzone i ciekawe winnice w dolinie Douro po portugalskiej stronie biegu rzeki. Każdą z nich można zwiedzać, a formy aktywności, które oferują one dla odwiedzających turystów są bardzo różne (od degustacji win, poprzez zwiedzanie kaskad z winoroślami, możliwość uczestniczenia w winobraniu – tzw. vindimas, degustacje win i lokalnych potraw, rejsy, kursy związane z enologią, prywatne noclegi na terenie winnic), dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo znajdziecie tutaj opisy polecanych winnic w Douro, godziny otwarcia, strony www, adresy, a na końcu tego przewodnika po polecanych winnicach w Douro znajduje się również mapa prezentująca położenie winnic.

Winnice w dolinie Douro

Winnice w języku portugalskim określa się mianem “quintas“. Są to różnej wielkości gospodarstwa specjalizujące się przede wszystkim w uprawach winorośli (najsłynniejsza quintas to wielohektarowe posiadłości dużych producentów wina porto). Czasami na niektórych quintas uprawiane również są na przykład oliwki lub inne rośliny. Na terenie jednej winnicy może być uprawianych kilka różnych szczepów winorośli, z których produkuje się różne rodzaje win (nie tylko wino porto! Podczas zwiedzania doliny Douro natknąć się można często na winnice, które wcale nie produkują winorośli na wino porto).

Winnice Dolina Douro Portugalia winnica polecane i najlepsze winnice w duero quintas przewodnik top zestawienie lista którą winnice wybrać dojazd opis zwiedzanie

Obecnie te najpopularniejsze winnice w Douro obok produkcji wina zajmuję się również szerokopojętą agroturystyką i usługami turystycznymi. Na ich terenie można znaleźć na przykład różne formy zakwaterowania – od butikowych hoteli po klimatyczne domki i apartamenty pod wynajem, restauracje z regionalną kuchnią portugalską, sale degustacyjne lub nawet sale wystawowe poświęcone produkcji wina. Jest w czym wybierać!

Winnice doliny Douro oferują uprawy ponad 100 różnych gatunków winorośli, a szacuje się, że na terenie całej doliny Douro jest kilka tysięcy plantatorów winorośli i producentów win. Wizyta w winnicy jest świetną możliwością dowiedzenie się jeszcze więcej o samych winoroślach, produkcji wina, a także degustacji lokalnych win produkowanych w danej winnicy lub innych produktów regionalnych.

Winnice Dolina Douro Portugalia winnica polecane i najlepsze winnice w duero quintas przewodnik top zestawienie lista którą winnice wybrać dojazd opis zwiedzanie

Winnice w Douro – zwiedzanie

Wybór winnic w dolinie Douro jest bardzo duży, dzięki czemu każdy odwiedzający Douro znajdzie coś interesujcefgo dla siebie. Wybierać możemy wśród małych, ukrytych winnic produkujących wina tylko na niewielką skalę, po winnice największych i najsłynniejszych producentów wina w całej Portugalii. Są winnice, które oferują możliwość zwiedzania przez cały rok w regularnych godzinach, jak i winnice, gdzie należy wcześniej umówić się na wizytę (telefonicznie lub mailowo). Zwiedzanie winnic i wszystkie inne formy aktywności są płatne – cena zwiedzania winnic w dolinie Douro to kwota od 7 do 25 € za osobę. W cenie zwiedzania jest bardzo często degustacja win produkowanych w danej winnicy lub regionie.

Winnice Dolina Douro Portugalia winnica polecane i najlepsze winnice w duero quintas przewodnik top zestawienie lista którą winnice wybrać dojazd opis zwiedzanie

Zwiedzanie winnic ma różną formę – od prywatnego spaceru z właścicielem winnicy, przez oprowadzanie przez pracowników winnicy lub specjalnie do tego zatrudnione osoby, po zwiedzanie w grupach łączonych. Zwiedza się m.in. pola z winoroślami, czasami również pomieszczanie gospodarcze służące do produkcji wina lub część mieszkalną winnicy. Zwiedzanie winnic często jest zakończone degustacją win produkowanych w winnicy (czasami degustacja jest dodatkowo płatna), a bardzo często winnice oferują również możliwość zakupu ich win. Winnice w Douro zwiedza się od 20-30 minut (tyle najczęściej trwają podstawowe i najkrótsze wersje spacerów) po czasami nawet 3-4h, w zależności od wybranych i oferowanych opcji zwiedzania.


Szukasz wyjątkowego noclegu w Portugalii? Może nocleg w jednej z winnic doliny Douro?Booking.com


Zwiedzanie winnic i gospodarstw produkujących wino odbywa się najczęściej w języku portugalskim, angielskim, hiszpańskim francuskim lub niemieckiem – w zależności do wielkości winnicy i znajomości języków przez pracowników. Standardem jest oczywiście portugalski oraz już w większości przypadków angielski. Niestety nie znamy żadnej winnicy w Douro, która regularnie oferuje możliwość zwiedzania swoich zakamarków w języku polskim. Osoby zainteresowane zwiedzaniem winnic w dolinie Douro po polsku, z polskim przewodnikiem, mogą skorzystać z oferty zwiedzanie Douro z polskim przewodnikiem – szczegóły dostępne są tutaj >>>.

Polecane i sprawdzone winnice w dolinie Douro – zestawienie i lista

Poniższe zestawienie przygotowaliśmy na bazie naszych licznych portugalskich doświadczeń, obserwacji, dotychczasowej pracy oraz naszych podróży po regionie rzeki Douro i całej północnej Portugalii. Prezentuje ono najciekawsze, najlepsze oraz najbardziej oryginalne winnice w dolinie Douro, które można zwiedzać i które są dostępne dla każdego turysty odwiedzającego ten najsłynniejszy region winiarski w całej Portugalii. Polecane winnice w Douro prezentowane poniżej zostały ułożone w kolejności przypadkowej – w kolejnym akapicie prezentujemy TOP 3 naszych ulubionych winnic w Douro, które zawsze chętnie odwiedzamy i które polecamy najbardziej.


Sprawdź oferty wypożyczenia samochodu w Portugalii, by najlepiej zwiedzić dolinę Douro


Większość polecanych winnic w dolinie Douro znajduje się w okolicach miasteczka Pinhao (port. Pinhão) i Peso da Regua (port. Peso da Régua), czyli. regionie Cima Corgo stanowiącym środkową część doliny Douro. Najlepszym środkiem transportu, by dotrzeć do winnic w dolinie Douro jest samochód, która warto wypożyczyć, jeśli interesuje nas zwiedzanie Douro (szczegóły nt. wypożyczenia samochodu w Portugalii znajdują się tutaj >>> ). Niestety do większości winnic w Douro dojazd publicznymi środkami transportu jest bardzo ograniczony lub wręcz niemożliwy (wyjątkiem są winnice położone blisko centrum Pinhao, jak np. Quinta do Bomfim i Quinta das Carvalhas).

1. Winnica Quinta de Tourais w Pesa da Regua

Winnica znajduje się na terenie dawnego kompleksu klasztornego Salzedas. Jest to jedna z najstarszych winnic w regionie i od lat prowadzona jest przez rodzinę Coelho. Uprawia się na niej ponad 30 różnych szczepów winogron, a winnice produkuje zarówno wina białe, jak i czerwone. Położona tylko 3 km od centrum Pesa da Regua, bardzo blisko Douro. Organizuje nie tylko zwiedzanie winnicy, ale również na przykład. warsztaty kulinarne. Winnica prowadzi również mały pensjonat.

Adres: Quinta de Tourais 5100-424, Lamego | Telefon: +351 254 106 065 | www: quintadetourais.com | Godziny otwarcia: codz. od 16 III do 15 XI w godzinach 10.00-12.30 i 14.30-19.30

Polecane winnice w Dolinie Douro w Portugalii Portugalia quintas najlepsze winnice i producenci win zwiedzanie winic opis przewodnik zestawienie lista którą winnice wybrać TOP THE BEST Winnic Douro


2. Quinta Nova Nossa Senhora do Carmo

Jest jedną z najbardziej malowniczo położonych winnic w dolinie Douro. Winnica Quinta Nova N.S. do Carmo ma już ponad 250 lat – powstała w drugiej poł. XVIII wieku. Z całej winnice rozciągają zapierające dech w piersiach widoki na wody rzeki Douro. Winnice posiada niewielkie muzeum poświęcone produkcji wina, doskonałą restaurację winną Conceitus oraz organizuje degustacje oraz różne formy zwiedzania winnicy. Jest to winnica polecane dla osób ceniących kameralność, luksus oraz wyjątkową atmosferę. Warto zatrzymać się tutaj na noc, gdyż na terenie winnicy działa bardzo dobry hotel.

Adres: Quinta Nova, 5085-222 Covas do Douro | Telefon: +351 254 730 430 | www: quintanova.com | Godziny otwarcia: zwiedzanie i degustacja codziennie o 10.45, 12.15 i 15.30, IV-X również o 17.00


3. Winnica Quinta dos Murças w środkowej części doliny Douro

Winnica do której bez trudu można dojechać pociągiem (stacja “Covelinhas” na lini kolejowej Douro). Winnica Quinta dos Murças posiada, aż 8 różnych unikalnych spotów, tzw. terroir, które sprawiają, że winorośle na nich uprawiane dają unikalne w swoim rodzaju wina. Zwiedzając winnice można odwiedzić wszystkie osiem terroir. Winorośle uprawiane na tej winnicy rosną na bardzo zróżnicowanych wysokościach (od 110 do 300 m n.p.m.). W winnicy Murcas cały czas stosuje się tradycyjne metody obróbki winorośli po ich zerwaniu. To wszystko sprawia, że jest to jedna z najbardziej autentycznych winnic w tej części Douro.

Adres: Covelinhas, 5050-012 Quinta dos Murças | Telefon: +351 932 706 787 | www: esporao.com | Godziny otwarcia: codz. 10.00-18.00, wymagana wcześniejsza rezerwacja!


4. Quinta das Carvalhas w Pinhao

Jest to jedna z najpopularniejszych winnic w dolinie Douro – wzmianki o pięknie Quinta das Carvalhas można znaleźć już w dokumentach z 1759 roku. Na winnice składają się ogromne obszary uprawy nie tylko winorośli, ale również drzewek oliwnych. Jest ona położona na szczycie wzgórza, z którego szczytu mamy panoramiczny widok na wody Douro. Dużym plusem winnicy jest jej bliskość w stosunku do centrum Pinhao – mniej, niż kilometr od centrum miasteczka. Wizyty i zwiedzanie winnicy są tylko po wcześniejszym potwierdzeniu.

Adres: Quinta das Carvalhas 5085-034 Pinhão | Telefon: +351 254 738 050 | www: realcompanhiavelha.pt | Godziny otwarcia: codziennie IV-X 10.00 – 19.30, XI-III 10.00-18.00, wymagana wcześniejsza rezerwacja.


5. Winnica Quinta do Pôpa

Jest to jedna z naszych ulubionych winnic w dolinie Douro. Dlaczego? Przemiła obsługa i personel, widoki niepozwalające oderwać oczów od krajobrazów i bardzo dobre wina, które są tutaj produkowane. Quinta do Popa do marzenie Francisco Ferreiry, który nazywany jest po prostu “Pôpa”. Jego marzeniem zawsze było mieć winnice w dolinie Douro. Marzenie się spełniło, a dziś jego winnica produkuje znakomite winna. Można ich próbować z zadaszonego tarasu z bardzo kameralnej atmosferze, z którego pod nami rzeka Douro czaruje swoimi obrazkami. Winnica Popa oferuje zwiedzanie winnicy oraz różne formy degustacji. Posiada też dobrze wyposażony sklep z winami tutaj produkowanymi.

Adres: Estrada Nacional 222 Adorigo, 5120-011 Tabuaço | Telefon: +351 916 653 442 | www: quintadopopa.com | Godziny otwarcia: codz. wt.-sb. 10.00-17.30

Polecane winnice w Dolinie Douro w Portugalii Portugalia quintas najlepsze winnice i producenci win zwiedzanie winic opis przewodnik zestawienie lista którą winnice wybrać TOP THE BEST Winnic Douro


6. Winnica Quinta do Panascal dla turystów

Jest to winnica słynnego potentata w produkcji wina porto – rodziny Fonseca. Winnica Quinta do Panascal była pierwszą winnicą, które otworzyła się w 1992 roku dla turystów chcących poznać, jak wygląda winnica. Uprawia ona winorośl od początku XIX wieku. Zwiedza się ją samemu wykorzystując system audio tourów, a podczas zwiedzania mamy do wyboru cztery różne rodzaje degustacji produkowanych przez firmę Fonseca wina.

Adres: Quinta do Panascal, 5120-496 Valença do Douro | Telefon: +351 254 732 321 | www: fonseca.pt | Godziny otwarcia: IV-X codz. 10.00-18.00, XI-III wymagana rezerwacja dla odwiedzin w weekendy.


Polecane winnice w dolinie rzeki Douro w Portugalii Polski Przewodnik po winnicach Portugalia quinta


7. Quinta Maria Izabel w Armamar

Jest to miejsce, gdzie brazylijskie marzenia i miłość do wina przerodziły się w rzeczywistość. Winnica Quinta Maria Izabel  powstała, jako wynik pasji Joao Carlos Paes Mendonca – brazylijskiego businessmana, do wina i regionu Douro. Idealne miejsce, by nie tylko zwiedzić winnice, spróbować produkowanych tutaj win, ale również podziwiać przepiękną panoramą Douro z basenu bez krawędzi. Unikatowe doświadczenie, które na zawsze pozostanie w Waszej pamięci!

Adres: Lugar da Cruz – Folgosa do Douro, 5110 – 204 Armamar | Telefon: +351 254 105 633 | www: quintamariaizabel.pt | Godziny otwarcia: pn.-pt. 10.00-12.00 i 14.00-17.30.


8. Winnica Quinta do Bomfim

Jest ona położona w samym centrum tego najpiękniejszego regionu winiarskiego w całej Portugalii. Winnica Bomfim powstała w XIX wieku i od tego czasu uprawia winogrona przeznaczane na produkcję wina porto. Winnica posiada niewielkie muzeum prezentujące historyczne fotografie oraz eksponaty przybliżające produkcję wina. Degustacja wina odbywa się z tarasu, z które rozpościera się przepiękny widok. Miejsce to jest położone bardzo blisko centrum Pinhao, dzięki czemu bez trudu można zwiedzić tą winnice wykorzystując transport publiczny z Porto (pociąg do Pinhao).

Adres: Quinta do Bomfim, 5085-060 Pinhão, Alijo | Telefon: +351 254 730 370 | www: symington.com | Godziny otwarcia: III-X codz. 10.30-19.00, XI-II wt.-nd. 9.30-18.30, wymagana wcześniejsza rezerwacja.


9. Quinta de La Rosa w Douro

Winnica Quinta de La Rosa jest w rękach rodziny Bergqvist od 1906 roku. Obecnie zajmuje ona ponad 55 hektarów i produkuje ponad 50 000 litrów wina porto każdego roku i ponad 160 000 litrów wina stołowego. Organizuje ona różne formy zwiedzania i degustacji win. Dodatkowo działa tutaj dobra restauracja z regionalnymi potrawami – Cozinha da Clara, nazwana tak po babci właścicielki winnicy.

Adres: Quinta de la Rosa, 5085-215 Pinhão | Telefon: +351 254 732 254 | www: quintadelarosa.com | Godziny otwarcia: zwiedzanie i degustacja win codz. O 11.30, 14.30, a od IV do X dodatkowo również o 17.30 Rekomenduje się wcześniejsze zrobienie rezerwacji.


10. Quinta do Crasto w Portugalii

Winnica Quinta do Crasto to miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Winnica organizuje nie tylko zwiedzanie swoich posiadłości, ale również degustację win, rejsy po rzece lub lunche i kolacje dla zainteresowanych. Widok z basenu, który posiada winnica Crasto, to jeden z najbardziej emblematycznych pocztówkowych widoków z Douro.

Adres: Quinta do Crasto, Gouvinhas, 5060-063, Sabrosa | Telefon: +351 254 920 020 | www: quintadocrasto.pt | Godziny otwarcia: codz. 10.00-18.00, zamknięta w ostatni tydzień grudnia, wymagane rezerwacje wcześniej!


11. Winnica Quinta do Vallado w Douro – opis

Winnica Quinta do Vallado została wybudowana w 1716 roku przez legendarną już Done Antonie Adelaide Ferreire – jedną z prekursorek rozwoju produkcji wina porto w tym rejonie. To właśnie zdjęcie Antonii Ferreiry często można zobaczyć na butelkach wina porto. Winnica Quinta do Vallado łączy w sobie zatem historię, nowoczesność i odrobinę luksusu. Zwiedza się nie tylko pola z winogronami, ale również piwnice z winem. Quinta posiada dwa hotelem – jeden utrzymany w tradycyjnym rustykalnym stylu, drugi charakteryzujący się nowoczesną architekturą. Duży wybór różnego typu indywidualnych programów dla turystów chcących doświadczyć więcej uroków doliny Douro.

Adres: Quinta do Vallado, Vilarinho dos Freires, 5050-364 Peso da Régua | Telefon: +351 254 318 081 | www: quintadovallado.com | Godziny otwarcia: codz. zwiedzanie i degustacja po angielsku 11.00 i 14.45, po portugalsku 12.00 i 15.45.


12. Winnica Quinta do Seixo słynnego producenta porto Sandeman

Kto chociaż raz był w Porto ten na pewno zauważył postać mężczyzny z czarną peleryną i kapeluszem z dużym rondem. To flagowa postać i symbol producenta wina Sandeman, który należy do Sogrape Vinhos. Winnica Quinta do Seixo jest nowoczesną winnicą, która nie tylko cały czas zajmuje się uprawą winorośli, ale również została w pełni przystosowana do zwiedzania. Turystów oprowadza po winnicy i piwnicach z beczkami wina postać tajemniczego Don. Dowiemy się podczas takiego zwiedzania, jak produkowane jest tutaj wino, jakie szczepy są najpopularniejsze, jak wygląda sam proces produkcji. Pomieszczenie do degustacji wina oferuje przepiękny widok na rzekę Douro.

Adres: Quinta do Seixo, Valença do Douro, 5120 – 495 Tabuaço | Telefon: +351 254 732 800 | www: sandeman.com | Godziny otwarcia: codz. III-X 10.30-18.30, XI-II 10.30-13.00 i 14.00-17.30.


TOP 3 najlepszy winnic w dolinie Douro według nas

Każdy ma swoje ulubione winnice. My również mamy takie, do których zawsze chętnie wracamy i które darzymy szczególnym sentymentem. Poniżej prezentujemy nasze TOP 3 ulubionych i najlepszych winnic w dolinie rzeki Douro w Portugalii. Dlaczego je tak bardzo lubimy? Sprawdźcie sami… najlepiej je odwiedzaj.

 • Winnica Quinta do Pôpa – pierwszy raz trafiliśmy trochę przypadkowo, choć wcześniej znaliśmy już wina tutaj produkowane (m.in. ciekawe w smaku Pôpa Tinto Doce). Zauroczyło nas połączenie nowoczesności z tradycją, doskonała i pomocna obsługa oraz klimat tego miejsca.
 • Winnica Quinta Nova Nossa Senhora do Carmo – jest to perfekcyjne połączenie historii, pasji do produkcji wina, luksusu oraz położenia w dolinie Douro. Warto sobie zarezerwować więcej czasu na wizytę w tej winnicy.
 • Winnica Quinta de La Rosa – przede wszystkim lubimy to miejsce za wina tutaj produkowane (m.in. La Rosa Reserve 2015 lub różowe Quinta de la Rosa Rosé 2017). W naszej opinii winnica ta pokazuje, jak można połączyć produkcję doskonałych win od lat z tradycją i szacunkiem do historii oraz otwartością na nowe czasy. Jest to rodzinna winnica z atmosferą.

Polski przewodnik po Lizbonie co warto zobaczyc w Lisbonie Lizbona Lokalny przewodnik wycieczki


Mapa polecanych i najlepszych winnic w dolinie rzeki Douro w Portugalii

Mamy nadzieję, że poniższa mapa ułatwi Wam zaplanowanie podróży i zwiedzania po dolinie rzeki Douro oraz w odnalezieniu opisywanych winnic w tym swoistym przewodniku po winnicach Douro.


Szukasz przewodnika po północnej Portugalii? Zapraszamy do kontaktu!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)