Pałac Giełdy w Porto jest jednym z tych obiektów, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas pobytu w Porto. Znajdziemy w nim monumentalizm, przepiękne wnętrza, bogatą bibliotekę oraz historię świadczącą o handlowym charakterze miasta. Nie przypadkowo pałac jest wymieniany w zestawieniu najważniejszych zabytków oraz atrakcji turystycznych Porto. Poznajcie bliżej ten niezwykły obiekt, zobaczcie na naszych zdjęciach, dlaczego warto go odwiedzić – a wierzcie nam, na żywo te wnętrza robią jeszcze większe wrażenia!
W poniższym przewodniku znajdziecie opisaną historię Pałacu Giełdy w Porto, godziny otwarcia, aktualne cenę biletów wstępu (2021), a także podpowiadamy, co jeszcze warto odwiedzić przy okazji zwiedzania Porto, gdy będziemy w pobliżu Pałacu Giełdy. Dodatkowo też zamieszczamy lokalizację pałacu na turystycznej mapie Porto oraz galerię zdjęć z pałacu i jego wnętrz.
Pałac Giełdy w Porto – historia
Historia tego niezwykłego budynku jest ściśle związana z pobliskim Kościołem św. Franciszka (Igreja de São Francisco). Dlaczego? 24 lipca 1832 roku, w czasie Wojny Domowej w Portugalii, potężny pożar zniszczył znaczną część zabudowań Klasztoru św. Franciszka, a z pożar ocalał tylko właśnie Kościół św. Franciszka. W skutek tego część ziemi przylegających do kościoła była nieużytkowana. Po wojnie Stowarzyszenie Handlowe z Porto (Associação Comercial do Porto) szukało nowego miejsca na cele swojej siedziby, jak i komercyjne.
W roku 1841 królowa Portugalii Maria II przekazała tereny po dawnym Klasztorze św. Franciszka Stowarzyszeniu. Stowarzyszenie Handlowe z Porto przeznaczyło otrzymane tereny na budowę siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych. Pracę rozpoczęły się bardzo szybko, bo już w październiku 1842 roku. Za neoklasycystyczny projekt nowego budynku odpowiedzialny był architekt Joaquim da Costa Lima.
Warto jednak nadmienić, że w budowie budynku i jego planach wzięło udział wielu kolejnych mistrzów i artystów z XIX wieku (m.in. Zeferino José Pinto). Prace finalnie skończono w 1910 roku, choć działalność obiektu została zainaugurowana już w 1891 roku. Obecnie Pałac Giełdy służy, jako miejsce ważnych wydarzeń społecznych, kulturalnych oraz politycznych. Przy okazji to również jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Porto – nie przypadkowo!
Pałac Giełdy w Porto – zwiedzanie
Wnętrze Pałacu Giełdy (Palácio da Bolsa, bo taka jest portugalska nazwa tego miejsca) jest bogato zdobione i zawiera wiele ciekawych sal, które zwiedza się podczas odwiedzin w pałacu. Pałac zwiedza się tylko z przewodnikiem w zorganizowanych grupach – szczegóły poniżej. Zwiedzanie jest dostępne w językach angielskim, portugalski, francuskim i hiszpańskim.
Już wchodząc do pałacu naszym oczom ukazuje się okazały dziedziniec Patio Narodów (Pátio das Nações), który przykrywa monumentalna kopuła z żelaza i szkła. Autorem projektu był Tomás Soller, a pod kopułą zobaczyć można 20 herbów krajów, z którymi Portugalia utrzymywała kontakty handlowe. Zachwyca również mozaika inspirowana czasami grecko-rzymskimi.
Wchodząc na pierwsze piętro pałacu warto zwrócić na monumentalną klatkę schodową (escadaria nobre) wykonaną z granitu według projektu architekta Gustavo Adolfpho Gonçalves e Sousa. W małym pomieszczeniu na górnym piętrze znajduje się m.in. gabinet Gustave Eiffel (Gabinete de Gustave Eiffel). To właśnie w tym miejscu słynny inżynier miał podobno zaprojektować takie budowle jak most Ponte D. Maria Pia w Porto lub Ponte Ferroviária w Barcelos.
Największym jednak skarbem Pałacu Giełdy w Porto, który zachwyca wszystkich odwiedzających to miejsce jest Sala Arabska (Salão Árabe). Została ona zaprojektowana przez architekta Gustavo Adolfo Gonçalves de Sousa, który projektując wystrój sali inspirował się pałacem w hiszpańskiej Alhambrze. Budowa sali trwała w latach 1862-1880. Podłogi Sali Arabskiej są wykonane z różnego rodzaju drewna – m.in. platanów, jacarandy, mahoniu lub drzewa różanego.
Wystrój Sali Arabskiej nawiązuje do sztuki arabskiej – warto zwrócić uwagę, że każdy element jest pokryty charakterystycznymi arabeskami. Obecnie to właśnie w tym miejscu odbywają się wszystkie najważniejsza wydarzenia w pałacu. Ostatnie prace renowacyjny toczyły się w sali w 2010 roku.
Sala Sądowa (Sala do Tribunal) to dzieło Joel Pereira da Silva, którego prace kontynuował architekt Marques da Silva. Kiedyś odbywały się tutaj posiedzenia Sądu Gospodarczego. Sala została wykonana w stylu francuskiego renesansu. Malowidła zdobiące ściany, o różnych wymiarach i tematach, nawiązują do funkcji pomieszczenia i bogactwa działalności gospodarczej miasta i regionu.
Wrażenie robi również Złota Sala (Sala Dourada), w której do dnia dzisiejszego, w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca zbiera się dyrekcja Stowarzyszenia Handlowego Porto. W tej sali warto zwrócić uwagę m.in. na meble zaprojektowane przez Marques da Silva oraz obrazy namalowane przez dawnych prezydentów stowarzyszenia. Sala Zgromadzeń Głównych (Sala das Assembleias Gerais) została zaprojektowana przez Tomása Soller w latach 1879 i 1883, a następnie dokończona przez José de Macedo Araújo Júnior do roku 1890. Zachwyca tutaj nie tylko ogromny żyrandol, ale również bogate wykończenia drewniane.
Pałac Giełdy w Porto – bilety i wstęp 2021
Bilet normalny do Pałacu Giełdy kosztuje 10 €, a bilet dla uczniów, studentów oraz seniorów 6,5 €. Posiadacze Porto Card otrzymują 50% zniżki. Zwiedzanie można zarezerwować wcześniej przez stronę www, w zakładce “Marcação de visitas“. Podane ceny aktualne są na rok 2021.
Pałac Giełdy w Porto – godziny otwarcia
Pałac jest otwarty każdego dnia. Od listopada do marca w godzinach 9.00-12.30 i 14.00-17.30. Od kwietnia do października w godzinach 9.00-18.30, bez przerwy na lunch. Zwiedza się zawsze z przewodnikiem, a średni czas wycieczki z przewodnikiem to ok. 45 minut.
W wybranych dniach pałac może być częściowo niedostępny do zwiedzania, szczegóły każdorazowo można sprawdzić na stronie www pałacu, w zakładce “Turismo“.
Jak dojechać do Pałacu Giełdy w Porto?
Pałac Giełdy znajduje się w ścisłym turystycznym centrum Porto, więc najłatwiej tutaj dostać się po prostu spacerem z innych miejsc centrum. Korzystając z komunikacji miejskiej do Pałacu Giełdy można się dostać:
- Autobusami STCP 1M, 500, 900, 901, 906, ZM, ZR i 10M, które zatrzymują się w pobliżu pałacu.
- Tramwajem nr. 1, który zatrzymuje się na R. Nova da Alfândega
- Najbliższa stacja metra w stosunku do Pałacu Giełdy to stacja “São Bento” na żółtej linii metra.
- Podziemny parking dla samochodów znajduje się pod placem Praça do Infante D. Henrique. Jest to parking płatny.
Pałac Giełdy w Porto – atrakcje i zabytki w pobliżu, czyli co jeszcze warto zobaczyć?
W bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Giełdy znajduje się wspomniany już wyżej Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco), który jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to jedyny kościół gotycki w mieście, ale przede wszystkim ze względu na swoje bogate wnętrza. W połowie XVIII wieku większość wnętrz kościoła pokryto barokowymi, bogatymi dekoracjami wykonanymi w technice talha dourada. Z licznych ołtarzy warto zwrócić szczególnie uwagę na Drzewo Jessego, czyli rzeźbiarskie przedstawienia drzewa genealogicznego Jezusa.
Wchodząc do kolejnego kościoła – Kościoła Trzeciego Zakonu św. Franciszka (Igreja da Venerável Ordem Terceira de São Francisco) zwiedza się muzeum poświęcone zakonowi. Jednak największą atrakcję stanowią katakumby, w których chowano członków bractwa, aż do 1845 roku.
Na przeciwko Pałacu Giełdy znajduje się plac / ogród Jardim do Infante Dom Henrique, pośrodku którego znajduje się pomnik Henryka Żeglarza. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Tomas Costa, a pomnik pochodzi z 1894 roku. Za pomnikiem znajduje się Targ Ferreira Borges (Mercado Ferreira Borges), który jest doskonałym przykładem wykorzystania żelaza w architekturze. Targ powstał już w 1885 roku według projektu architekta Joao Carlosa Machado.
Z tego miejsca już blisko do Domu Henryka Żeglarza (Casa do Infante) mieszczącego się przy Rua da Alfândega. Jest to jeden z najstarszych budynków w mieście, a tradycyjne uważa się go za miejsce narodzin Henryka Żeglarza. Przez wieki budynek pełnił różne role – był tutaj m.in. urząd celny oraz magazyny. Obecnie w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone historii tego miejsca, a zobaczyć można w nim np. odsłonięta podczas prac archeologicznych cenne mozaiki rzymskie. Stąd też blisko do jednego z najbardziej urokliwych miejsc Porto, czyli położonego nad rzeką kolorowego deptaku Cais da Ribeira z wieloma barami, restauracjami i knajpkami.
Palacio da Bolsa w Porto – adres i kontakt
Adres: Rua de Ferreira Borges, 4050-253 Porto
GPS: 41.141142154685, -8.6155343055725
Telefon: +351 22 339 9000
WWW: www.palaciodabolsa.com
1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
Porto Card: Karta turystyczna w Porto - cena, zakup, opinie, czy się opłaca napisał/a:
[…] (Igreja e Torre dos Clérigos), Narodowego Muzeum Soares dos Reis (Museu Nacional Soares dos Reis), Pałacu Giełdy (Palácio da Bolsa), 35% zniżki na bilety do Centrum Interaktywnego Świąt Odkryć (World of […]