Autobusy w Porto – bilety, linie, cena, rozkład jazdy, schemat, informacje

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Autobusy w Porto i generalnie komunikacja autobusowa działa bardzo dobrze, stanowiąc dobrą alternatywą dla metra w Porto. Autobusy miejskie firmy STCP docierają w większość regionów miasta Porto oraz okolicznych miast. Jak jednak korzystać z autobusów w Porto, ile kosztuje bilet i gdzie go kupić lub jak należy go skasować? Albo może, jakie są główne stacje przesiadkowe lub najpopularniejsze linie autobusowe w Porto?

Zapraszamy do naszego tekstu, który opisuje funkcjonowanie autobusów w Porto oraz wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące komunikacji autobusowej w Porto – np. podaje aktualne ceny i rodzaje biletów na autobusy w Porto, wyjaśnia, jak działają autobusy nocne oraz podaje kilka informacji praktycznych dotyczących podróżowania autobusami po Porto.

Autobusy w Porto – informacje ogólne

Komunikacja autobusowa w Porto i okolicach obsługiwana jest przez firmę Sociedade de Transportes Colectivos do Porto – w skrócie STCP (www.stcp.pt, strona dostępna również w języku angielskim). Autobusy pokrywają większą część miasta, niż metro w Porto, a sama komunikacja miejska działa bardzo sprawnie każdego dnia przewożąc tysiące mieszkańców i turystów w Porto.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Autobusy w Porto są nowoczesne, każdy z nich jest klimatyzowany, wiele przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Dodatkowo każdy z nich posiada wyświetlacz z przodu, który pokazuje numer autobusy oraz kierunek, w którym jedzie autobus. Wiele z autobusów napędzanych jest na gaz naturalny. Na wielu przystankach autobusowych w Porto znajdują się specjalne tablice wyświetlające ile czasu pozostało do przyjazdu konkretnego autobusu.

Każdy autobus w Porto posiada trzycyfrowy numer. Pierwsza cyfra jest przypisana zawsze do kierunku, w którym jedzie autobus: 2 – zachodnia część Porto, 3 – północna część Porto, 4 – wschodnia część miasta, 5 to Matosinhos, 6 – Maia, 7 – Valongo, 8 – Gondomar i 9, to Vila Nova de Gaia. Dodatkowo w autobusach znajdują się schematy danej linii pokazujące całą trasę autobusu. Numery autobusów nocnych są poprzedzone literą M.

Autobusy w Porto – bilety

Jest kilka rodzajów biletów na autobusy w Porto, które obowiązują również na inne rodzaje komunikacji miejskiej w Porto. Szczegółowo opisane wszystkie rodzaje biletów na komunikację miejską znajdują się tutaj: Przewodnik po biletach na komunikację miejską w Porto>>> 

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Korzystając z autobusów w Porto można skorzystać z następujących biletów:

 • Andante Azul – jest to podstawowy i najpopularniejszy rodzaj pojedynczych przejazdów na autobusy w Porto. Jest to rodzaj biletu czasowego, który jest ważny minimum 1h od pierwszego skasowania na określoną ilość stref w Porto (więcej o strefach na komunikację miejską w Porto można przeczytać tutaj>>>). Bilet jest ładowany na specjalną kartę Andante (koszt 0,60 €/os.), a jego cena rozpoczyna się od 1,20 € + cena karty (z racji tego, że karta jest wielokrotnego użytku, to jest to wydatek jednorazowy). Bilety Andante Azul można kupić na stacjach metra w specjalnych automatach, wybranych przystankach autobusowych, kioskach, kasach kolejowych, punktach Pay Shops, na lotnisku. Ceny biletów Andante Azul kształtują się następująco, w zależności od tego przez ile stref będziemy przejeżdżali (liczba stref / cena / cena za 10 przejazdów / okres ważności biletu):
  • Z2 / 1,20 € / 12,00 € / 1h00m
  • Z3 / 1,60 € / 16,00 € / 1h00m
  • Z4 / 2,00 € / 20,00 € / 1h15m
  • Z5 / 2,40 € / 24,00 € / 1h30m
  • Z6 / 2,80 € / 28,00 € / 1h45m
  • Z7 / 3,20 € / 32,00 € / 2h00m
  • Z8 / 3,60 € / 36,00 € / 2h00m
  • Z9 / 4,00 € / 40,00 € / 2h15m
  • Z10 / 4,40 € / 44,00 € / 2h30m
  • Z11 / 4,80 € / 48,00 € / 3h00m
  • Z12 / 5,20 € / 52,00 € / 3h00m
 • Andante 24 – to rodzaj biletu dobowego, który jest ważny 24h od pierwszego skasowania i ważny jest w określonej ilości stref (ważna jest strefa, w której bilet został po raz pierwszy skasowany i od te strefy liczy się zawsze ilość stref). Bilet Andante 24 pozwala na nieograniczoną ilość przejazdów w danych strefach, w okresie ważności biletu. Jest on również ładowany na kartę Andante, a kupić można go w tych samych miejscach, co bilet Andante Azul (szczegóły tutaj>>>, ważne jednak, aby zapamiętać, że na jedną kartę Andante nie mogą być załadowane dwa typu biletu, tj. np. Andante Azul i Andante 24 w tym samym czasie). Ceny biletów Andante 24 (ilość stref, w których bilet jest ważny / cena biletu) prezentują się następująco:
  • Z2 – 4,15 €
  • Z3 – 5,50 €
  • Z4 – 6,90 €
  • Z5 – 8,30 €
  • Z6 – 9,65 €
  • Z7 – 11,05 €
  • Z8 – 12,40 €
  • Z9 – 13,80 €
  • Z10 – 15,20 €
  • Z11 – 16,60 €
  • Z12 – 18,00 €
 • Bilety Andante Tour 24 i 72. Są to specjalne bilety polecane głównie dla turystów odwiedzających Porto. Są one sprzedawane w opcji 24h i 72h ważności od pierwszego skasowania, a ich koszt odpowiednio to 7 € i 15 €. Bilety te są ważne we wszystkich strefach (zonach) na komunikację publiczną w Porto. Bilety te można kupić w Informacji Turystycznej na lotnisku lub w centrum Porto, kasach kolejowych obsługujących system Andante lub licznych punktach sprzedaży Andante. Bilet Andante 24 można również zakupić u kierowcy autobusu.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

 • Mając karty turystyczne Porto Card z opcją komunikacji miejskiej również można korzystać z komunikacji autobusowej. Kartę taką można kupić m.in. w punktach informacji turystycznej w różnych miejscach Porto.
 • Bilety można również zakupić u kierowcy autobusu, a wtedy koszt pojedynczej podróży, to 1,95 €/os. Bilet jest ważny do końca danej podróży. W takim przypadku nie otrzymuje się karty Andante.

Strefy na komunikację miejską w Porto

W Porto obowiązują strefy (zony) na komunikację miejską. Planując podróż autobusem w Porto należy sprawdzić przez ile stref będziemy przejeżdżali i w zależności od tego wybrać odpowiedni rodzaj biletu. Więcej o strefach na komunikację miejską w Porto przeczytać można tutaj: Strefy (zony) transportu publicznego w Porto>>>, a pomocna może również być strona firmy STCP, na której można sprawdzić przez ile stref będziemy przejeżdżali dokładnie oraz zapoznać się z trasą autobusu: www.stcp.pt Link ten też można wykorzystać do zaplanowaniu podróży autobusem miejskim w Porto. Schemat autobusów w Porto z podziałem na strefy jest pokazany również na mapie poniżej (należy kliknąć w obrazek, by uzyskać mapę w powiększeniu).

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Jak korzystać z autobusów w Porto?

Mają już zakupiony bilet na kartę Andante należy ustawić się na przystanku. Do autobusów obowiązują kolejki, więc należy zająć swoje miejsce w kolejce. Na większości przystanków są wyświetlacze, które pokazują ile czasu zostało do przyjazdu kolejnego autobusu. Autobus należy zatrzymać, tzn. dać mu znać, aby się zatrzymał skinieniem ręki. Wchodzi się pierwszymi drzwiami i kasuje się bilet przykładając kartę do czytnika przy wejściu. Po zapaleniu się zielonego światełka bilet jest skasowany. Bilet można również zakupić u kierowcy, a koszt to 1,90 €/przejazd.

W autobusach znajdują się schemat całej linii z zaznaczonymi wszystkimi przystankami na trasie, a wyświetlacze wewnątrz autobusu pokazują nazwę kolejnego przystanku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zapytać kierowcę. Chcąc jednak wysiąść należy przed naszym przystankiem nacisnąć przycisk „Stop”. Wychodzi się środkowymi lub tylnymi drzwiami. Zmieniając linie autobusowe w czasie ważności bilety załadowanego na kartę Andante należy po wejściu autobusu ponownie skasować bilet.

Autobusy w Porto – komunikacja nocna

Komunikacja nocna autobusów w Porto działa w godzinach 00.00 – 06.00. Jest 11 linii nocnych, a każda z linii jest oznaczona literą M oraz odpowiednim numerem. Na autobusy nocne obowiązują te same bilety, co na autobusy kursujące w dzień. Dla turystów szczególnie przydatną linią nocną może być linia 3M, która kursuje z centrum na lotnisko w Porto. Centralnym miejscem odjazdów autobusów nocnych w Porto jest Avenida dos Aliados w centrum miasta. Schemat komunikacji nocnej w Porto jest dostępny na grafice poniżej, a poszczególne linie kursują na następujących trasach:

 • 1M: Av. Aliados – Matosinhos
 • 2M: Av. Aliados – Aeroporto
 • 4M: Av. Aliados – Maia
 • 5M: Av. Aliados – Ermesinde
 • 7M: Av. Aliados – Valongo
 • 8M: Av. Aliados – Sao Pedro da Cova
 • 9M: Rotunda AEP – Gondomar
 • 10M:Av. Aliados – Vila D’Este
 • 11M: Hospital Sao Joao – Coimbroes
 • 12M: Av. Aliados – Sto. Ovidio
 • 13M: Av. Aliados – Matosinhos (Mercado)

Schemat nocnych autobusów w Porto naniesiony na plan Porto

Porto autobusy nocne w Porto opis dojazd nocny na lotnisku rozkład jazdy cena informacje linie przewodnik lokalny po Porto

Autobusy w Porto dla turystów – linie turystyczne

Może to zabrzmieć dziwnie, ale jak najbardziej można wykorzystać autobusy miejskie w Porto do zwiedzania miasta z okien autobusu. Firma STCP obsługująca autobusy w Porto przygotowała kilka propozycji ciekawych tras autobusów z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami, które można zobaczyć, czy przy nich wysiąść i zwiedzić.

Najpopularniejszą linią wśród turystów od zawsze jest linia autobusu 500 w Porto, która jedzie wzdłuż rzeki Douro, aż nad ocean – na plaże w Matosinhos. Warto jednak zwrócić również uwagę na linie autobusowe 502 (jedzie przez Av. Boavista, czyli nowszą część miasta, aż do Matosinhos) lub linię 301. Najciekawsze trasy turystyczne autobusów w Porto pokazano poniżej:

 • Trasa uniwersytecka

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto

 • Trasa kultury i Douro

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto 2

 • Trasa piwnic z winem Porto

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto 3

Autobusy w Porto – informacje praktyczne

Zanim wsiądziemy do autobusów w Porto i będziemy przemieszczali się po Porto w ten właśnie sposób (co rekomendujemy, gdyż z okien autobusów można podziwiać to urokliwe miasto) sprawdźcie kilka poniższych rad, które sprawią, że podróżowania autobusami w Porto będzie znacznie przyjemniejsze i łatwiejsza:

 • Przewóz rowerów jest zabroniony we wszystkich autobusach w Porto.
 • Dzieci do 4. roku życia podróżują bezpłatnie autobusami i nie potrzebują biletu.
 • W autobusach zdarzają się kontrole i nie warto jeździć bez ważnego biletu. Mandat za jazdę ze złym biletem lub bez biletu wynosi nawet 100x wartość biletu.
 • Kupując bilet u kierowcy należy mieć odliczoną kwotę. Nie ma możliwości płacenia kartą za bilet kupiony u kierowcy.
 • Przewóz bagażu podręcznego jest dozwolony w autobusach bez dodatkowej opłaty.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu 5

 • Zawsze należy ustąpić miejsca osobom starszym, kobiet w ciąży oraz z dziećmi, a także osobom niepełnosprawnym.
 • Zabronione jest palenia, jedzenie i picie w autobusach miejskich w Porto.
 • Główny hub dla większości autobusów w Porto do Avenida dos Aliados w samym centrum Porto.
 • W autobusach w Porto należy zwrócić uwagę na kieszonkowców i pilnować swoich rzeczy!
 • Pomocną stroną podczas planowania podróży autobusem po Porto będzie strona www.stcp.pt, gdzie można dokładnie zaplanować podróż oraz sprawdzić rozkład jazdy autobusów, ich trasę oraz strefy, przez które przejeżdża autobus.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)