Autobusy w Porto – bilety, linie, cena, rozkład jazdy, schemat, informacje

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Autobusy w Porto i generalnie komunikacja autobusowa działa bardzo dobrze, stanowiąc dobrą alternatywą dla metra w Porto. Autobusy miejskie firmy STCP docierają w większość regionów miasta Porto oraz okolicznych miast. Jak jednak korzystać z autobusów w Porto, ile kosztuje bilet i gdzie go kupić lub jak należy go skasować? Albo może, jakie są główne stacje przesiadkowe lub najpopularniejsze linie autobusowe w Porto?

Zapraszamy do naszego tekstu, który opisuje funkcjonowanie autobusów w Porto oraz wyjaśnia najważniejsze kwestie dotyczące komunikacji autobusowej w Porto – np. podaje aktualne ceny i rodzaje biletów na autobusy w Porto, wyjaśnia, jak działają autobusy nocne oraz podaje kilka informacji praktycznych dotyczących podróżowania autobusami po Porto.

Autobusy w Porto – informacje ogólne

Komunikacja autobusowa w Porto i okolicach obsługiwana jest przez firmę Sociedade de Transportes Colectivos do Porto – w skrócie STCP (www.stcp.pt, strona dostępna również w języku angielskim). Autobusy pokrywają większą część miasta, niż metro w Porto, a sama komunikacja miejska działa bardzo sprawnie każdego dnia przewożąc tysiące mieszkańców i turystów w Porto.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Autobusy w Porto są nowoczesne, każdy z nich jest klimatyzowany, wiele przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Dodatkowo każdy z nich posiada wyświetlacz z przodu, który pokazuje numer autobusy oraz kierunek, w którym jedzie autobus. Wiele z autobusów napędzanych jest na gaz naturalny. Na wielu przystankach autobusowych w Porto znajdują się specjalne tablice wyświetlające ile czasu pozostało do przyjazdu konkretnego autobusu.

Każdy autobus w Porto posiada trzycyfrowy numer. Pierwsza cyfra jest przypisana zawsze do kierunku, w którym jedzie autobus: 2 – zachodnia część Porto, 3 – północna część Porto, 4 – wschodnia część miasta, 5 to Matosinhos, 6 – Maia, 7 – Valongo, 8 – Gondomar i 9, to Vila Nova de Gaia. Dodatkowo w autobusach znajdują się schematy danej linii pokazujące całą trasę autobusu. Numery autobusów nocnych są poprzedzone literą M.

Autobusy w Porto – bilety

Jest kilka rodzajów biletów na autobusy w Porto, które obowiązują również na inne rodzaje komunikacji miejskiej w Porto. Szczegółowo opisane wszystkie rodzaje biletów na komunikację miejską znajdują się tutaj: Przewodnik po biletach na komunikację miejską w Porto>>> 

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Korzystając z autobusów w Porto można skorzystać z następujących biletów:

 • Andante Azul – jest to podstawowy i najpopularniejszy rodzaj pojedynczych przejazdów na autobusy w Porto. Jest to rodzaj biletu czasowego, który jest ważny minimum 1h od pierwszego skasowania na określoną ilość stref w Porto (więcej o strefach na komunikację miejską w Porto można przeczytać tutaj>>>). Bilet jest ładowany na specjalną kartę Andante (koszt 0,60 €/os.), a jego cena rozpoczyna się od 1,20 € + cena karty (z racji tego, że karta jest wielokrotnego użytku, to jest to wydatek jednorazowy). Bilety Andante Azul można kupić na stacjach metra w specjalnych automatach, wybranych przystankach autobusowych, kioskach, kasach kolejowych, punktach Pay Shops, na lotnisku. Ceny biletów Andante Azul kształtują się następująco, w zależności od tego przez ile stref będziemy przejeżdżali (liczba stref / cena / cena za 10 przejazdów / okres ważności biletu):
  • Z2 / 1,20 € / 12,00 € / 1h00m
  • Z3 / 1,60 € / 16,00 € / 1h00m
  • Z4 / 2,00 € / 20,00 € / 1h15m
  • Z5 / 2,40 € / 24,00 € / 1h30m
  • Z6 / 2,80 € / 28,00 € / 1h45m
  • Z7 / 3,20 € / 32,00 € / 2h00m
  • Z8 / 3,60 € / 36,00 € / 2h00m
  • Z9 / 4,00 € / 40,00 € / 2h15m
  • Z10 / 4,40 € / 44,00 € / 2h30m
  • Z11 / 4,80 € / 48,00 € / 3h00m
  • Z12 / 5,20 € / 52,00 € / 3h00m
 • Andante 24 – to rodzaj biletu dobowego, który jest ważny 24h od pierwszego skasowania i ważny jest w określonej ilości stref (ważna jest strefa, w której bilet został po raz pierwszy skasowany i od te strefy liczy się zawsze ilość stref). Bilet Andante 24 pozwala na nieograniczoną ilość przejazdów w danych strefach, w okresie ważności biletu. Jest on również ładowany na kartę Andante, a kupić można go w tych samych miejscach, co bilet Andante Azul (szczegóły tutaj>>>, ważne jednak, aby zapamiętać, że na jedną kartę Andante nie mogą być załadowane dwa typu biletu, tj. np. Andante Azul i Andante 24 w tym samym czasie). Ceny biletów Andante 24 (ilość stref, w których bilet jest ważny / cena biletu) prezentują się następująco:
  • Z2 – 4,15 €
  • Z3 – 5,50 €
  • Z4 – 6,90 €
  • Z5 – 8,30 €
  • Z6 – 9,65 €
  • Z7 – 11,05 €
  • Z8 – 12,40 €
  • Z9 – 13,80 €
  • Z10 – 15,20 €
  • Z11 – 16,60 €
  • Z12 – 18,00 €
 • Bilety Andante Tour 24 i 72. Są to specjalne bilety polecane głównie dla turystów odwiedzających Porto. Są one sprzedawane w opcji 24h i 72h ważności od pierwszego skasowania, a ich koszt odpowiednio to 7 € i 15 €. Bilety te są ważne we wszystkich strefach (zonach) na komunikację publiczną w Porto. Bilety te można kupić w Informacji Turystycznej na lotnisku lub w centrum Porto, kasach kolejowych obsługujących system Andante lub licznych punktach sprzedaży Andante. Bilet Andante 24 można również zakupić u kierowcy autobusu.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

 • Mając karty turystyczne Porto Card z opcją komunikacji miejskiej również można korzystać z komunikacji autobusowej. Kartę taką można kupić m.in. w punktach informacji turystycznej w różnych miejscach Porto.
 • Bilety można również zakupić u kierowcy autobusu, a wtedy koszt pojedynczej podróży, to 1,95 €/os. Bilet jest ważny do końca danej podróży. W takim przypadku nie otrzymuje się karty Andante.

Strefy na komunikację miejską w Porto

W Porto obowiązują strefy (zony) na komunikację miejską. Planując podróż autobusem w Porto należy sprawdzić przez ile stref będziemy przejeżdżali i w zależności od tego wybrać odpowiedni rodzaj biletu. Więcej o strefach na komunikację miejską w Porto przeczytać można tutaj: Strefy (zony) transportu publicznego w Porto>>>, a pomocna może również być strona firmy STCP, na której można sprawdzić przez ile stref będziemy przejeżdżali dokładnie oraz zapoznać się z trasą autobusu: www.stcp.pt Link ten też można wykorzystać do zaplanowaniu podróży autobusem miejskim w Porto. Schemat autobusów w Porto z podziałem na strefy jest pokazany również na mapie poniżej (należy kliknąć w obrazek, by uzyskać mapę w powiększeniu).

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu

Jak korzystać z autobusów w Porto?

Mają już zakupiony bilet na kartę Andante należy ustawić się na przystanku. Do autobusów obowiązują kolejki, więc należy zająć swoje miejsce w kolejce. Na większości przystanków są wyświetlacze, które pokazują ile czasu zostało do przyjazdu kolejnego autobusu. Autobus należy zatrzymać, tzn. dać mu znać, aby się zatrzymał skinieniem ręki. Wchodzi się pierwszymi drzwiami i kasuje się bilet przykładając kartę do czytnika przy wejściu. Po zapaleniu się zielonego światełka bilet jest skasowany. Bilet można również zakupić u kierowcy, a koszt to 1,90 €/przejazd.

W autobusach znajdują się schemat całej linii z zaznaczonymi wszystkimi przystankami na trasie, a wyświetlacze wewnątrz autobusu pokazują nazwę kolejnego przystanku. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zapytać kierowcę. Chcąc jednak wysiąść należy przed naszym przystankiem nacisnąć przycisk „Stop”. Wychodzi się środkowymi lub tylnymi drzwiami. Zmieniając linie autobusowe w czasie ważności bilety załadowanego na kartę Andante należy po wejściu autobusu ponownie skasować bilet.

Autobusy w Porto – komunikacja nocna

Komunikacja nocna autobusów w Porto działa w godzinach 00.00 – 06.00. Jest 11 linii nocnych, a każda z linii jest oznaczona literą M oraz odpowiednim numerem. Na autobusy nocne obowiązują te same bilety, co na autobusy kursujące w dzień. Dla turystów szczególnie przydatną linią nocną może być linia 3M, która kursuje z centrum na lotnisko w Porto. Centralnym miejscem odjazdów autobusów nocnych w Porto jest Avenida dos Aliados w centrum miasta. Schemat komunikacji nocnej w Porto jest dostępny na grafice poniżej, a poszczególne linie kursują na następujących trasach:

 • 1M: Av. Aliados – Matosinhos
 • 2M: Av. Aliados – Aeroporto
 • 4M: Av. Aliados – Maia
 • 5M: Av. Aliados – Ermesinde
 • 7M: Av. Aliados – Valongo
 • 8M: Av. Aliados – Sao Pedro da Cova
 • 9M: Rotunda AEP – Gondomar
 • 10M:Av. Aliados – Vila D’Este
 • 11M: Hospital Sao Joao – Coimbroes
 • 12M: Av. Aliados – Sto. Ovidio
 • 13M: Av. Aliados – Matosinhos (Mercado)

Schemat nocnych autobusów w Porto naniesiony na plan Porto

Porto autobusy nocne w Porto opis dojazd nocny na lotnisku rozkład jazdy cena informacje linie przewodnik lokalny po Porto

Autobusy w Porto dla turystów – linie turystyczne

Może to zabrzmieć dziwnie, ale jak najbardziej można wykorzystać autobusy miejskie w Porto do zwiedzania miasta z okien autobusu. Firma STCP obsługująca autobusy w Porto przygotowała kilka propozycji ciekawych tras autobusów z zaznaczonymi najciekawszymi miejscami, które można zobaczyć, czy przy nich wysiąść i zwiedzić.

Najpopularniejszą linią wśród turystów od zawsze jest linia autobusu 500 w Porto, która jedzie wzdłuż rzeki Douro, aż nad ocean – na plaże w Matosinhos. Warto jednak zwrócić również uwagę na linie autobusowe 502 (jedzie przez Av. Boavista, czyli nowszą część miasta, aż do Matosinhos) lub linię 301. Najciekawsze trasy turystyczne autobusów w Porto pokazano poniżej:

 • Trasa uniwersytecka

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto

 • Trasa kultury i Douro

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto 2

 • Trasa piwnic z winem Porto

Porto autobusy turystyczne w Porto trasy informacje rozkład jazdy schemat STCP polski przewodnik po Porto 3

Autobusy w Porto – informacje praktyczne

Zanim wsiądziemy do autobusów w Porto i będziemy przemieszczali się po Porto w ten właśnie sposób (co rekomendujemy, gdyż z okien autobusów można podziwiać to urokliwe miasto) sprawdźcie kilka poniższych rad, które sprawią, że podróżowania autobusami w Porto będzie znacznie przyjemniejsze i łatwiejsza:

 • Przewóz rowerów jest zabroniony we wszystkich autobusach w Porto.
 • Dzieci do 4. roku życia podróżują bezpłatnie autobusami i nie potrzebują biletu.
 • W autobusach zdarzają się kontrole i nie warto jeździć bez ważnego biletu. Mandat za jazdę ze złym biletem lub bez biletu wynosi nawet 100x wartość biletu.
 • Kupując bilet u kierowcy należy mieć odliczoną kwotę. Nie ma możliwości płacenia kartą za bilet kupiony u kierowcy.
 • Przewóz bagażu podręcznego jest dozwolony w autobusach bez dodatkowej opłaty.

Autobusy Porto Rozkład jazdy Bilety Cena biletu Mapa Schemat linie dworce Przystanki Polski Przewodnik po Porto i północy Portugalii Opis Informacje STCP informator przewóz bagażu 5

 • Zawsze należy ustąpić miejsca osobom starszym, kobiet w ciąży oraz z dziećmi, a także osobom niepełnosprawnym.
 • Zabronione jest palenia, jedzenie i picie w autobusach miejskich w Porto.
 • Główny hub dla większości autobusów w Porto do Avenida dos Aliados w samym centrum Porto.
 • W autobusach w Porto należy zwrócić uwagę na kieszonkowców i pilnować swoich rzeczy!
 • Pomocną stroną podczas planowania podróży autobusem po Porto będzie strona www.stcp.pt, gdzie można dokładnie zaplanować podróż oraz sprawdzić rozkład jazdy autobusów, ich trasę oraz strefy, przez które przejeżdża autobus.